Spotkanie promujące najnowszą publikację Michała Wójcika pt. „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie”

15 stycznia 2024 r.

18 stycznia 2024 r.  w godzinach od 16:00 do 20:00 w Folwarku Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej odbędzie się premiera publikacji Michała Wójcika pt. „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie” wydanej dzięki wsparciu finansowemu Archiwum Narodowego w Krakowie, Urzędu Miasta Mszana Dolna, Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej oraz Izby Notarialnej w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00 od przemówień okolicznościowych, po których o 16:45, dr hab. Konrad Meus wygłosi wykład na temat inteligencji małomiasteczkowej w Galicji. O godzinie 17:10 nastąpi wystąpienie Wydawcy, a o 17:20 – samego autora książki.

Specjalnym punktem programu będzie koncert muzyki kameralnej o godzinie 18:30 w wykonaniu: Anny Śliwy (skrzypce), Tomasza Potaczka (flet) i Konrada Górki (wiolonczela).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kolejne spotkania autorskie zaplanowane są również na 26 stycznia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej, 1 lutego w Archiwum Narodowym w Krakowie oraz 8 lutego w nowosądeckim oddziale Archiwum Narodowego w Krakowie.

Zapraszamy!

Nowo wydana książka  Michała Wójcika to nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier (na przełomie XIX i XX w.), w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia 1 października 1883 r. sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe, zmieniając zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji.

Michał Wójcik – ur. 1992 r., polonista, ekonomista i badacz regionalista z Mszany Dolnej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Mszany Dolnej oraz jej okolic. Twórca projektu cyfrowego „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Członek stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – oddział Mszana Dolna i Towarzystwa Polsko-Austriackiego – oddział Nowy Sącz.

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content