Spotkanie z Michałem Wójcikiem – autorem książki „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej

8 marca 2024 r.

7 marca br., w sali kameralnej Limanowskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem autorem książki „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie”.

Wszystkich obecnych przywitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Joanna Michalik ,która była także moderatorką spotkania. Wśród gości wydarzenia byli: Prezes Sądu Rejonowego w Limanowej Józefa Czachowska, Marian Wójtowicz Radny Rady Powiatu Limanowskiego, Mateusz Pietrzak Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Artur Krzak Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, Marek Młynarczyk Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jacenty Musiał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Paulina Ablewicz Kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu – Filia w Limanowej oraz historycy i zainteresowani tematem mieszkańcy Mszany Dolnej i Limanowej.

Michał Wójcik omówił sądownictwo w Galicji, jego organizację kancelarię. Przedstawiając Sąd w Mszanie Dolnej na tle innych tego rodzaju instytucji, wyjaśnił czy środowisko chłopskie miało swoich reprezentantów wśród sędziów i omówił znaczenie powstania sądu dla ówczesnej społeczności mszańskiej.

Autor opowiedział zgromadzonym, skąd nazwa „Cesarsko – Królewski Powiatowy” w odniesieniu do sądu i co spowodowało, że powstał on właśnie w Mszanie Dolnej. Uczestnicy spotkania autorskiego mogli się również dowiedzieć, jakimi sprawami się zajmował się Sąd w Mszanie Dolnej i jak wyglądał jego budynek.

źr. MBP Limanowa