„Świeć Przykładem” – akcja edukacyjno – informacyjna Policji

Grafika stanowiąca oficjalny plakat policyjnej akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć Przykładem”. Plakat w poziomie, w formie prostokąta. Granatowe tło, na którym w górnej części jest żółty napis „AKCJA INFORMACYJNO - EDUKACYJNA”. W środkowej części grafiki jest białe koło z granatowym napisem „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”, który znajduje się w jego górnej części. W środkowej części koła znajdują się czarne sylwetki starszej i młodszej osoby, które trzymają się za rękę. Sylwetki są stylizowane na te ze znaków drogowych. Sylwetki mają naniesione żółte elementy na części odpowiadającej za plecy i okolice nadgarstka – imitacja elementów odblaskowych. W prawym dolnym rogu grafiki jest logotyp Policji oraz symbol ruchu drogowego R-ka, a także napis „BIURO RUCHU DROGOWEGO KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI”. Kolory żółty i biały mają imitować kolorystykę elementów odblaskowych.

1 października 2021 r. Policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Jesienią i zimą, dzień jest krótszy, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na nieoświetlonej drodze pieszy, który ma na sobie ubrania w ciemnych kolorach jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

  1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

  1. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

  1. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

  1. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

  1. Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza.

Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.

Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

 

źr.: KP Policji Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content