listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Szczepienia przeciwko COVID-19 – ważne informacje

grafika - szczepmy się
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do zapoznania się z ulotką zamieszczoną poniżej dot.  rządowej kampanii #SzczepimySię.
Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności znanej z czasów sprzed pandemii. Ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków. Dlatego przekonujemy, że warto się zaszczepić. Jeśli nie dla samego siebie, to dla innych.
Na specjalnej stronie internetowej gov.pl/szczepimysie  wyjaśnione są wszelkie wątpliwości na temat szczepień przeciwko COVID-19. Portal jest na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące programu szczepień (w tym możliwości zgłoszenia się i rejestracji na szczepienia). Na stronie dostępne są także przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, ważne dane kontaktowe, a także filmy promocyjne.
Chcieliśmy jednocześnie poinformować o założeniu profilu na Facebooku, zatytułowanego: „Profilaktyka w praktyce I Małopolska”:  https://www.facebook.com/Profilaktyka-w-praktyce-I-Ma%C5%82opolska-104814154956329. Serdecznie zachęcamy do zaznajomienia się z materiałami, które zamieszczamy na stronie i do jej polubienia. Na profilu opublikowane są między innymi filmy nakręcone z regionalnymi autorytetami, którzy wsparli akcje „SzczepimySię”, przekonując do szczepień.

Szczepionki dla grupy „zero”

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy:
– szpitali węzłowych,
– pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
– Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
– aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
– uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych).
 Do grupy „zero” zalicza się także:
personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści),
pracowników firm współpracujących z podmiotem medycznym, którzy stale przebywają w tym podmiocie,
rodziców wcześniaków.

Szczepionki dla kolejnych grup

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpoczął się 15 stycznia 2021 r. Procedura jest prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

 

 

Więcej szczegółów:

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Mapa punktów szczepień

gov.pl/szczepimysie

źródło: gov.pl

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

[ssba-buttons]
Skip to content