Konkurs został ogłoszony w ramach Narodowego Programu Zdrowia: Działanie 1. Wspieranie zdrowia psychicznego Cel Operacyjny 3. Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa.
Przedmiotem zadania jest opracowanie i realizacja:
- Moduł I – Opracowanie i upowszechnienie interaktywnego przewodnika dla nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowych, który zawierać będzie praktyczne i skuteczne rozwiązania w zakresie wzmacniania czynników chroniących i ograniczaniu czynników ryzyka w środowisku szkolnym.
- Moduł II – Przygotowanie i uruchomienie kanału online informacyjno-edukacyjnego dla rodziców.
- Moduł III – Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń online dla nauczycieli i rodziców dotyczących upowszechnienia w szkołach i placówkach oświatowych zasad komunikacji oraz mediacji szkolnej i mediacji rówieśniczej jako metod rozwiązywania konfliktów i zapobiegania agresji i przemocy w relacjach społecznych.
- Moduł IV – Przygotowanie koncepcji i stworzenie poradni online z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dla uczniów i wychowanków, ich rodziców, nauczycieli.
- Moduł V – Realizacja szkoleń online dla nauczycieli i rodziców z edukacji seksualnej uczniów z niepełnosprawnością, w tym ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sensorycznymi, w dwóch podstawowych aspektach: zwiększenie możliwości życiowych oraz sposoby uniknięcia destrukcyjnych doświadczeń.
Uprawnione podmioty mogą składać oferty na całe zadanie (moduły od I do V) bądź wybrane moduły. Dopuszczalne jest zaplanowane nawet tylko 1 modułu.
Kto może starać się o dotacje?
Oferty realizacji zadania mogą składać podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz.U. z 2019 r. poz. 2365), w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, z późn. zm.), spełniające kryteria wyboru wskazane w ogłoszeniu o konkursie ofert.
Na realizację zadania MEN przeznaczyło środki publiczne w wysokości ponad 3 mln zł, z podziałem:
- Maksymalna kwota dofinansowania zadania dotyczącego modułu I wynosi 300 000 zł;
- Maksymalna kwota dofinansowania zadania dotyczącego modułu II wynosi 200 000 zł;
- Maksymalna kwota dofinansowania zadania dotyczącego modułu III wynosi 1 500 000 zł;
- Maksymalna kwota dofinansowania zadania dotyczącego modułu IV wynosi 1 000 000 zł;
- Maksymalna kwota dofinansowania zadania dotyczącego modułu V wynosi 164 999,95 zł.
Środki na realizację zadania zostaną przekazane w formie dotacji celowej.
Uwaga: Oferent musi zapewnić wkład własny w wysokości minimum 5% całkowitej wartości zadania.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej MEN.
źr.: malopolska.pl