Trwają zgłoszenia do konkursie „Nasz zabytek”

Mieszkasz w Małopolsce? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń potrwa 4 tygodnie – od 8 sierpnia do 5 września 2022 r..

Wojewoda  Małopolski Łukasz Kmita oraz Region Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego zachęcają mieszkańców małopolskich gmin, powiatów oraz województwa do udziału w konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most w województwie małopolskim.

Udział w konkursie o charakterze regionalnym i lokalnym „Nasz Zabytek” może wziąć każdy, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom.

Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Jako Fundacja chcemy wspólnie z lokalnymi samorządami inicjować taką współpracę wielu środowisk i partnerów. Celem, który chcemy uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność oraz współpraca w tym zakresie z właścicielami obiektów.

Konkurs jest podzielony na dwie części: I  Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Mieszkańcy województwa małopolskiego będą mogli zgłaszać propozycje zabytków w od 8 sierpnia do 5  września 2022 r. (I Konkurs) poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji Most the Most. Osoby, które nie korzystają z internetu będą mogły zgłosić zabytek przez telefon.

Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności zwycięski zabytek może zostać zrewaloryzowany i zaadaptowany zgodnie z pomysłem mieszkańców. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie o wartości do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację i  dostosowanie obiektu do wybranej w konkursie funkcji społecznej. Przedmiotem konkursu mogą być tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). W  konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Szczegółowe informacje o konkursie, kluczowych terminach oraz kryteriach naboru zgłoszeń zawarte są w załączonym do maila pliku oraz na stronie https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.

Warto podkreślić, że dotychczasowe edycje konkursu pokazały, że mieszkańcy Małopolski chcą i potrafią się zaangażować w promocje zabytków swojego regionu. Zwycięskie zabytki do tej pory to:

  1. Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
  2. Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
  3. Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
  4. Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
  5. Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
  6. „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
  7. Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
  8. Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
  9. Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
  10. Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

Zgłoszone zabytki można zobaczyć na mapie zabytków .

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w  obszarze związanym z kulturą. Naszym flagowym projektem jest Konkurs Nasz Zabytek.

Zapraszamy do udziału!

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content