Turyści spotkali się na Sałaszu

 

W niedzielę 7 lipca miało miejsce spotkanie turystów na górze Sałasz zorganizowane w ramach akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2019. Na szczyt góry turyści docierali z różnych stron, a główna grupa pod opieką przewodnika PTTK dotarła wędrując szlakami od strony Męciny. Tego dnia na Sałasz wędrował również Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który wraz z innymi piechurami na szczecie wziął udział w mszy świętej oraz w przygotowanych atrakcjach.

 

Turyści pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka o godz. 8.00 wyruszyli ze stacji PKP w Męcinie i kilka minut po 11.00 dotarli na szczyt Sałasza. Na miejscu przybyłą grupę oraz innych obecnych wędrowców przywitali Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz ze Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą.

Po oficjalnym przywitaniu na szczycie Sałasza ksiądz Paweł Wąsik z parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej odprawił mszę św., przy oprawie muzycznej kapeli lachowskiej z Łososiny Dolnej.

 

Muzyka góralska i biesiadna w wykonaniu kapeli towarzyszyła turystom również podczas dalszej części spotkania – konkursów oraz wspólnego poczęstunku przygotowanego przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sowlinach. Oprócz ciepłego posiłku jakim był bigos i grochówka można było skosztować także m. in. wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz mnóstwo słodkich wypieków, wśród których królowało ciasto z rabarbarem.

W trakcie trwania spotkania tradycyjnie odbyły się konkursy, a do laureatów trafiły cenne nagrody rzeczowe, przydatne podczas górskich wędrówek.

 

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij