Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego wybrana!

fot. Bogdan łuczkowski Wójt Gminy Łukowica/facebook

Drugi etap internetowego plebiscytu pn. „Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego” zakończył się 26 sierpnia. Internauci spośród dziesięciu zgłoszonych propozycji mogli wskazać swojego faworyta, a został nim Cisowy Dział w gminie Łukowica, zdobywając największą liczbę głosów!

 

Cisowy Dział z pewnością zasługuje na miano Turystycznej Perły Powiatu Limanowskiego. Jest to przełęcz w Beskidzie Wyspowym malowniczo ulokowana pomiędzy dwoma wzniesieniami – Małą Modynią (936 m) i Jasieńczykiem (836 m), oddzielająca powiat limanowski od nowosądeckiego. Obszar ten posiada szczególne walory krajobrazowe i jest wspaniałym punktem widokowym. Na przełęczy Cisowy Dział znajduje się kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowana, jako wotum dziękczynne od śmierci za uratowanie w czasie II Wojny Światowej partyzanta Ambrożego Pietrzaka ps. „Słowik”- dowódcy Batalionów Chłopskich, metalowy krzyż o wysokości 13 m, a także murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej. Ponadto przez przełęcz prowadzi szlak rowerowy. Jest to wyjątkowo popularne miejsce spotkań i cel wędrówek amatorów beskidzkich plenerów oraz pasjonatów historii.

By Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52170536

Wybór dla biorących udział w plebiscycie nie był łatwy. Przypomnijmy, że oprócz Cisowego Działu, zgłoszono wiele niezwykle atrakcyjnych i unikatowych w skali kraju obiektów/miejsc, stanowiących prawdziwe wizytówki powiatu limanowskiego:

– Biblioteka w Tymbarku

– „Chata na końcu świata” w Słopnicach

– pasmo górskie Gorce

– „Lipowe wzgórze” – ośrodek turystyczny w Mordarce

– Muzeum „U Zenka” w miejscowości Piekiełko

– Strzeszyce – wieś w gminie Laskowa

– Ścieżka Edukacyjno – Turystyczna Strzelców 1. Pułku AK w Tymbarku

– „Tęczowa Zagroda” – gospodarstwo agroturystyczne w Tymbarku

– Wieża Widokowa pod Jaworzem

Dziękujemy za oddane głosy. Zachęcamy również do odwiedzenia Cisowego Działu oraz wszystkich pozostałych obiektów/miejsc, które wzięły udział w plebiscycie. Warto je poznać i przekonać się,  ile atrakcji każdego dnia i o każdej porze roku czeka na odkrycie w powiecie limanowskim!

fot. Cisowy Dział – Jerzy Opioła

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content