Uroczyste obchody Święta Pielęgniarek i Położnych w Powiatowym Szpitalu w Limanowej

dyrektor Powiatowego Szpitala na wspólnym zdjeciu z pielęgniarkami

Z okazji przypadającego na 12 maja Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w Szpitalu Powiatowym w Limanowej odbyło się spotkanie Dyrektora Szpitala Marcina Radzięta z przedstawicielkami personelu pielęgniarskiego i położniczego.

Na ręce Przełożonej Pielęgniarek Pani Bożeny Bugajskiej Dyrektor złożył życzenia wszystkim reprezentantom tych zawodów obecnym na spotkaniu, podkreślając wagę i znaczenie pielęgniarki i położnej w procesie leczenia, trudne warunki pracy, a także szczególne zaangażowanie wykazywane w relacjach z chorym.

– Spotkanie jest coroczną tradycją; były życzenia i kwiaty, poczęstunek oraz podziękowania dla wszystkich Pań, a także Panów reprezentujących grupę zawodową darzoną powszechnym szacunkiem i uznaniem – informują pracownicy limanowskiego szpitala.

12 maja jest na całym świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. W Polsce jest to Dzień Pielęgniarek i Położnych. Przypomina się o nich tego dnia, ponieważ 12 maja 1820 roku urodziła się Florence Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. To ona pierwsza uznała, że pielęgniarstwo to zwód, który wymaga odpowiedniego przygotowania i praktyki, który musi być oparty na nauce, wiedzy medycznej, wyszkoleniu. Była założycielką pierwszej szkoły pielęgniarstwa w Londynie.

Pielęgniarki stanowią najliczniejszą w opiece zdrowotnej grupę zawodową. W limanowskim szpitalu oraz szpitalnym ośrodku zdrowia pracuje 330 pielęgniarek i 47 położnych.