W hołdzie pamięci. Wspomnienie bohaterskiego żołnierza kpt. Tadeusza Paolone w nadchodzącą rocznicę rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz z Tarnowa

Fotogrfia przedstawiająca kpt. Tadeusz Paolone w mundurze Strzelców Podhalańskich

Zbliża się szczególna rocznica związana z losami Polski i Polaków w czasach II wojny światowej, ważna zwłaszcza dla mieszkańców Małopolski, Podhala oraz naszego powiatu. 80 lat temu, dokładnie 14 czerwca 1940 roku, pierwszy transport do obozu KL Auschwitz w Oświęcimiu wyruszył z Tarnowa. Wśród aresztowanych był m.in. pochodzący z Piekiełka (gm. Tymbark) kpt. Tadeusz Paolone – Lisowski z korpusu 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, oficer armii konspiracyjnej. 

Na ścianie przy wejściu do Gminnej Biblioteki Publicznej w Tymbarku znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona postaci tego bohaterskiego żołnierza, która została uroczyście odsłonięta 5 września 2019 przy wejściu . Wtedy też  oficjalnie nadano tymbarskiej bibliotece imię  kpt. Paolone. W wydarzeniu, jako gość honorowy, wzięła udział Zofia Posmysz – pisarka i scenarzystka, była więźniarka KL Auschwitz, autorka m.in. głośnej książki „Pasażerka”.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości nadania Gminnej Bibliotece imienia kpt. Tadeusza Paolone 5.09.2019 r.:

Poniżej zamieszczamy również artykuł, przybliżający postać kpt. Tadeusza Paolone oraz historię jego tragicznej śmierci w obozie KL Auschwitz:

https://tymbark.in/nasz-bohater-o-tadeuszu-paolone-pisze-stanislaw-wcislo/

Pielęgnujmy i przekazujmy pamięć o bohaterach z naszego regionu.

 

źr.: tymbark.pl

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content