21 czerwca 2024 r.
W tym tygodniu rozpoczęliśmy lato. Dziś w szkołach zaczęły się również letnie wakacje. Planując wypoczynek w Powiecie Limanowskim, warto poznać ofertę wydarzeń i warsztatów, które w tym czasie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, przygotowały ośrodki kultury w naszym regionie. Wakacyjne warsztaty plastyczne, techniczne, literackie i teatralne oraz zajęcia plenerowe dają możliwość rozwijania zainteresowań i spotkań w miłej atmosferze.
1. Limanowski Dom Kultury
– „Twórcze Lato w LDK”: wakacyjne warsztaty: plastyczne, ceramiczne, fotograficzne, krawieckie, teatralne, filmowe, sensoplastyczne, florystyczne, międzypokoleniowe, plener artystyczny, współczesne gry planszowe, zajęcia shibori „Mój stylowy podkoszulek”, kółko szachowe.
Szczegółowy harmonogram zajęć oraz informacje dotyczące zapisów dostępne są TUTAJ.
– „Wakacje z Teatrem” od 25 czerwca 2024 r.
Program wydarzeń i informacje: https://www.ldk.limanowa.pl/aktualnosci/wakacje-z-teatrem-od-25-czerwca
2. Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej:
– 3 i 10 lipca – „Zabawy na 8 zmysłów” – integracja sensoryczna dla najmłodszych, podczas której dzieci będą miały okazję poznać wiele aktywności przy pomocy różnych rekwizytów stymulujących zmysły. Warsztaty przeprowadzi firma Famiga. Zajęcia 3 lipca przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-7 lat, a 10 lipca dla dzieci 3-5 lat (dzieci poniżej 6 roku życia – obowiązkowy opiekun). // Warsztaty potrwają ok. 45 min.
– 4 lipca – Wakacyjne witrażyki – w czasie warsztatów plastycznych uczestnicy stworzą witraże papierowe. Dzieci samodzielnie wypełnią puste luki przygotowanego szablonu, a zrobią to przy użyciu prasowanej bibuły oraz kleju. // Warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat. Czas trwania 1 godzina.
– 11 lipca – Warsztaty malowania glinianych tabliczek – w trakcie zajęć uczestnicy za pomocą farb pomalują w dowolny sposób gliniane okrągłe tabliczki. Powstałe prace będą idealną pamiątką z wakacji lub prezentem dla bliskiej osoby. / Warsztaty dla dzieci w wieku 9-14 lat. Czas trwania 1 godzina.
-16 lipca – Warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego – podczas spotkania uczestnicy poznają techniki wyszukiwania informacji o swoich przodkach. To nie wszystko! Dzieci będą miały także okazje stworzyć i ozdobić własne rodzinne drzewo. Poznamy również drzewo genealogiczne sympatycznej rodziny Borejków, bohaterów serii ,,Jeżycjada”. Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Literacka podróż w czasie z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2024. / Warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat.
– 17 lipca – Scrapbooking. Warsztaty z tworzenia pamiętników – spotkanie jest okazją to stworzenia wyjątkowego, ręcznie dekorowanego pamiętnika i poznania nowej metody plastycznej – scrapbookingu. Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Literacka podróż w czasie z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz”.
-18 lipca – Warsztaty szalone drukowanie – zróbmy coś z niczego! Przy pomocy kartonu i farb stworzymy amatorski szablon drukarski, następnie odbijemy wydrapany wcześniej wzór! Każdy z uczestników stanie się projektantem i małym drukarzem! /Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Czas trwania 1 godzina.
– 22 lipca – Warsztaty szwedzkie – w czasie warsztatów dzieci wirtualnie wybiorą się do wioski Bullerbyn, poznają szwedzkie święto Midsummer oraz tradycyjne potrawy. Dowiedzą się także co to fikka i czym jest szwedzki dizajn. Na zakończenie spotkania dzieci wykonają najbardziej rozpoznawalny symbol Szwecji – konika z Dalarna. Zajęcia przeprowadzi Robert Robb Maciąg – podróżnik i autor książek. Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Szczyrzyckie Bullerbyn i gra w kolory”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024. /Warsztaty dla dzieci w wieku 9-11 lat. Czas trwania zajęć 2 godziny.
– 23 lipca – Warsztaty batiku – podczas zajęć dzieci nauczą się wykonywać proste zdobieni techniką batiku. Spotkanie będzie także okazją do poznania ciekawostek o Indonezji i Chinach! Zajęcia przeprowadzi firma Poznajemy Świat. / Warsztaty dla dzieci w wieku 10-14 lat. Czas trwania
do ok. 2,5 godziny.
– 26 lipca – Warsztaty ikonopisania – w trakcie zajęć w przystępny sposób dzieci poznają elementy historii ikony oraz zasady jej tworzenia. Zajęcia przeprowadzi firma Poznajemy Świat. / Warsztaty dla dzieci w wieku 9-14 lat. Czas trwania od 3,5 godziny do 4 godzin.
– 29 i 31 lipca – Warsztaty fotograficzne dla młodzieży . Dzieci muszą posiadać telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny. /Warsztaty dla młodzieży szkolnej w wieku 13-16 lat. Czas trwania ok. 2 godziny.
– 1 sierpnia – Gra biblioteczna – podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w grze bibliotecznej powstałej na bazie wszystkim znanych „Państw-Miast”. Dla trzech uczestników, którzy zdobędą największą ilość punktów, przewidziane są drobne upominki. /Warsztaty dla młodzieży szkolnej w wieku 10-15 lat. Czas trwania1 godzina.
– 5 sierpnia – Warsztaty koktajlowe – podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, z czego można przyrządzić koktajle, dlaczego warto je pić oraz jaka jest rola witamin. Dzieci po zrobieniu koktajli od razu je konsumują. Zostaną zrobione dwa rodzaje koktajli: bananowy z gorzką czekoladą, a drugi z owocami sezonowymi. Uwaga! Rodzic ma obowiązek poinformować o alergenach dziecka! Zajęcia poprowadzi firma Kraina Warsztatów / Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Czas trwania 1 godzina.
– 6 sierpnia – Warsztaty międzypokoleniowe „Dzieciństwo na trzepaku. Gry i zabawy z PRL-u” – w trakcie spotkania młode pokolenie będzie miało okazję poznać sposoby na spędzanie wolnego czasu z dzieciństwa swoich rodziców! Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Literacka podróż w czasie z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2024. / Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz dla rodziców.
– 6 sierpnia – Warsztaty międzypokoleniowe „Moda PRL-u” – podczas zajęć młodzież szkolna pozna modę minionych lat. Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Literacka podróż w czasie z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2024. / Warsztaty dla dzieci w wieku 10-15 lat oraz dla rodziców.
Zapisy pod nr telefonu 18 3372140 wew. 106 lub osobiście w Wypożyczalni dla Dzieci. Wydarzenia kierowane są do czytelników biblioteki z uregulowanym i aktywnym kontem czytelnika. Osoby chętne do udziału w warsztatach niebędące czytelnikami zobowiązane są do założenia karty czytelnika. Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, maksymalnie można zapisać dziecko na 2 wydarzenia. Obecność na warsztatach wiąże się z wypełnianiem zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach.
Uwaga! Zgodę należy dostarczyć przed warsztatami, co najmniej przed dzień wydarzenia – formularz zgody do wydruku wraz z regulaminem znajduje się na końcu wpisu,
Szczegółowe informacje: https://mbp.wlimanowej.pl/2024/06/20/biblioteka-zaprasza-na-wakacje/
- Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej:
– Wakacyjne Warsztaty z Robotyki oraz Drukowania 3D:
19.08 – 23.08.2024, godz.: 9:30 – 11:30
Ekscytujące zajęcia z robotyki z użyciem aż 7 różnych zestawów edukacyjnych, w tym kultowych LEGO, projektowanie własnych breloczków za pomocą długopisów 3D
Szczegółowe informacje na stronie : https://biblioteka.mszana-dolna.pl/biblioteka
4. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej:
– Wakacyjne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych:
W czerwcu lipcu oraz sierpniu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ( ul. Józefa Marka 13) przygotowało bogatą i różnorodną ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń, terminów i zapisów dostępne są na załączonych poniżej plakatach oraz na stronie internetowej https://muzeum.limanowa.pl
– wystawa „Komputery z dawnych lat”
już od 21-go czerwca w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej będzie dostępna czasowa wystawa, prezentująca najpopularniejsze komputery z lat 80. i początku lat 90. Będzie można na niej zobaczyć m.in. odnowione 8- i 16-bitowe komputery z udostępnione z prywatnej kolekcji.
- Gmina Laskowa
Wakacyjne Warsztaty dla dzieci i młodzieży organizowane przez Urząd Gminy Laskowa odbędą się w lipcu i sierpniu w Galerii Twórców Ludowych w Krosnej (Krosna 29). Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów.
- Gmina Dobra
– Plenerowe kino letnie – edycja 2024
W każdy wakacyjny, piątkowy wieczór w parku im. Małachowskich w Dobrej na wielkim ekranie, pod gołym niebem zostaną wyświetlone pełne projekcje filmowe. Start już 5 lipca.
Pełna lista filmów zostanie udostępniona w późniejszym terminie.
Wstęp jest wolny.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w okresie wakacyjnym w gminach i ośrodkach kultury na terenie Powiatu Limanowskiego!
źr.: LDK Limanowa, MBP Limanowa, Muzeum Regionalne Ziemi limanowskiej, Gmina Dobra, Gmina Laskowa