
16 lipca 2025 r.
11 lipca br. w Mszanie Dolnej odbyły się warsztaty plastyczne na temat dwukulturowej, przedwojennej Mszany Dolnej – mieście, gdzie wspomnień Aleksandra Kalczyńskiego, czytanych podczas spotkania – zgodnie koegzystowały społeczności chrześcijańska i żydowska. Wydarzenie poprowadził Tomasz Krawczyk – doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwent psychologii stosowanej na UJ, wolontariusz fundacji Sztetl, opiekun pamięci o myślenickich Żydach, a także uzdolniony plastycznie artysta.
Spotkanie, które miało miejsce w czasie trudnych i ważnych rocznic: rzezi wołyńskiej, ludobójstwa w Srebrenicy, pogromów ludności żydowskiej przez ich polskich sąsiadów na Podlasiu, czy w Kielcach, oraz w cieniu niedawnych skandali związanych z negowaniem przez skrajnych nacjonalistów, Zagłady – rozpoczęła chwila milczenia dla uczczenia Ofiar tych tragicznych wydarzeń, protestu przeciwko zakłamywaniu historii i odradzaniu się wszelkiej nienawiści do drugiego człowieka czy narodu. Także zapalone świece niosły przesłania światła, pamięci, solidarności.
Prowadzący wprowadził uczestników w tematykę sztuki pamięci, a następnie rozpoczęła się część warsztatowa, do której inspirację stanowiły między innymi archiwalne fotografie przedwojennej Mszany Dolnej, wspomnienia świadków historii, a także poezja nawiązująca do dwukulturowości naszej tradycji. Wydarzenie zgromadziło trzy pokolenia uczestników, od seniorów, do najmłodszych. Powstały piękne, ciekawe prace, w różnych technikach – od szkiców ołówkiem po barwne akwarele.
Warto podkreślić, że w tym wyjątkowym spotkaniu wziął udział Pan Krzysztof Drożdż, potomek żydowskiej rodziny Steinerów z Dobrej, który – wychowany przez katolicką rodzinę Drożdżów, niedawno odkrył swe korzenie.
Wydarzenie zakończyło się podzieleniem specjalnie na tę okazję upieczonymi chałkami. By również ciasta i napoje.
Honorowym Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Agnieszka Orzeł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2025
Spotkanie było transmitowane na profilu FB Sztetl Mszana Dolna, nagranie będzie można obejrzeć na kanale YT @sztetlmszanadolna
Kolejne wydarzenie w projekcie odbędzie się w piątek 25 lipca br. Będzie to koncert pieśni Boba Dylana w wykonaniu Jakuba Antosza-Rekuckiego pt. „Jak ktoś zupełnie nieznany”.
Natomiast już w tę niedzielę 20 lipca, organizatorzy zapraszają w podróż szlakiem dwukulturowej Małopolski; tym razem do Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Link do wydarzenia TUTAJ.
źr./fot.: Sztetl Mszana Dolna