wrzesień 2024

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800

Wspólna lektura „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej – akcja Narodowe Czytanie 2024 w Powiecie Limanowskim

9 września 2024 r.

W sobotę 7 września br. w klimatycznych wnętrzach Dworu Marsów – siedzibie Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbyła się 6. powiatowa odsłona ogólnopolskiej akcji pn. „Narodowe Czytanie” niezmiennie od 13 lat pod patronatem Pary Prezydenckiej. Patronat Honorowy nad powiatową odsłoną Narodowego Czytania objęli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Jolanta Juszkiewicz Burmistrz Miasta Limanowa. Organizatorami wydarzenia byli Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Patronat medialny sprawowała telewizja internetowa TV 28 oraz Radio RDN Nowy Sącz.

W tym roku do narodowej lektury zostało wybrane jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego. Utwór powstały podczas pobytu Słowackiego w Szwajcarii ukazał się drukiem po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu.  Przedstawiony w nim został obraz epoki i romantyczna wizja losów pokolenia polskich konspiratorów. Punkt wyjścia utworu stanowi bowiem spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara, a jego główny temat odnosi się wprost do powstania listopadowego,  m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się z sobą również motywy realistyczne i fantastyczne, a charakterystyczna dla epoki nastrojowa sceneria wzmacnia symboliczny przekaz dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Również dzisiaj „Kordian” pozostaje tekstem kanonicznym dla polskiej literatury, zarówno poprzez swoje walory literackie językowe, historyczne jak i zawarte wartości oraz wciąż aktualne pytania, które stawia m.in. dotyczące kształtowania się tożsamości jednostki, oraz postawy przyjmowanej wobec wydarzeń, jak też świata i swojej Ojczyzny.

Wnętrza i otoczenie  zabytkowego dworu Marsów, doskonale wpisały się w klimat dzieła, tworząc wyjątkową oprawę dla czytelniczego spotkania. Sobotnie „Narodowe Czytanie” w Limanowej, odbyło się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, ludzi kultury, bibliotekarzy, środowisk i organizacji artystycznych, służb, seniorów oraz młodzieży. Wydarzenie poprowadzili Wioletta Kurek – polonistka w Szkole Podstawowej w Starej Wsi, instruktorka i reżyserka teatralna. Autorka adaptacji dzieła Juliusza Słowackiego, specjalnie opracowanego na to wydarzenie oraz Mateusz Pietrzak Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej. Na początku, w krótkim wstępie teatralnym – etiudzie w wykonaniu aktorów grupy teatralnej SZNUR działającej przy muzeum – uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę i nastrój dramatu. Następnie, wszystkich zgromadzonych przywitali Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i Wiceburmistrz Miasta Limanowa Katarzyna Aue-Kęsek. Nadszedł wreszcie czas na rozpoczęcie lektury, której dopełnienie stanowiły występy muzyczne uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej, pomiędzy poszczególnymi scenami.

Utwór Juliusza Słowackiego czytali: Grzegorz Biedroń Radny Województwa Małopolskiego, Przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wicestarosta Limanowski – Ewa Filipiak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Józef Pietrzak, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego – Józef Jaworski, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu – Jadwiga Cichańska. Poszczególne sceny odczytali również: Wiceburmistrz Miasta Limanowa – Katarzyna Aue-Kęsek, Przewodniczący Rady Miasta Limanowa – Leszek Mordarski, Radny Miasta Limanowa – Michał Bulanda, Skarbnik Miasta Limanowa -Irena Gawlik, Kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Limanowa – Justyna Tokarczyk, Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Joanna Michalik, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Laskowej – Anastazja Kołodziej, Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej – Magdalena Urbaniec. Do lektury włączyli się także:  Aspirant Dariusz Ciba z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, Starszy sekcyjny Szymon Miśkowiec reprezentant Państwowej Straży Pożarnej,  Paulina Widzisz reprezentująca Gorczański Park Narodowy, Edyta Lachor – Mitkowska Wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej, Katarzyna Konieczna  aktorka, wokalistka, śpiewaczka operowa, animatorka kultury, Jakub Sułkowski członek grupy teatralnej działającej przy Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, Anna Zięba absolwentka I LO w Limanowej, reprezentujące seniorów panie: Zofia Groń, Stanisława Piszczek i Jadwiga Jasica – Statkowska oraz laureaci tegorocznego Maratonu Czytelniczego w Powiecie Limanowskim – Anna Gancarz Dawid Pierzchała oraz Tomasz Radzik.

Na zakończenie czytającym zostały wręczone podziękowania i egzemplarze „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Sobotnie spotkanie z dramatem „Kordian” Juliusza Słowackiego dostarczyło wiele emocji i pozwoliło na nowo spojrzeć na to szczególne i ważne dla naszej literatury i kultury dzieło. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom tegorocznego spotkania z klasyką literatury polskiego romantyzmu w Limanowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia TUTAJ

[ssba-buttons]