Wspólne ćwiczenia z łączności kryzysowej

ćwiczenia łączności kryzysowej SP EmCom

W sobotę 23 lutego pod patronatem Wojewody Małopolskiego odbyły się pierwsze w tym roku ćwiczenia łączności kryzysowej SP EmCom.

W ćwiczeniach w charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie łączności radiowej zarówno bezpośredniej, przez radioprzemienniki w dyspozycji radioklubów jak i ze stacjami mobilnymi rozlokowanymi w powiatach województwa małopolskiego, które miały za zadanie zapewnić łączność rezerwową dla powiatowych i miejskich centrów zarządzania kryzysowego w przypadku utraty łączności publicznej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W czasie ćwiczeń został również wykorzystany system APRS (amatorski taktyczny system służący ustalaniu pozycji ruchomych obiektów oparty na technice krótkofalarskiej), obrazujący na cyfrowych mapach w czasie rzeczywistym operatorów systemu SP EmCom.

SP EmCom (SP Emergency Communications) jest specjalistyczną grupą Polskiego Związku Krótkofalowców zajmującą się tematyką łączności kryzysowej realizowanej przez krótkofalowców oraz czynnie uczestniczącą w życiu społecznym kraju poprzez bezinteresowne niesienie pomocy obywatelom oraz wpieranie działań administracji publicznej w czasie zdarzeń kryzysowych, w zakresie przekazywania informacji z obszarów pozbawionych powszechnej łączności telekomunikacyjnej.

źr.: KP PSP Limanowa