Wspomnienie o Zygmuncie Kłosowskim

3 stycznia 2022 roku zmarł Zygmunt Kłosowski – artysta uznany i ceniony  nie tylko na Ziemi Limanowskiej oraz na Podhalu. Był malarzem, rzeźbiarzem oraz dokumentalistą ginącej architektury podhalańskiej.

Zygmunt Kłosowski urodził się 30 września 1951 roku w Zakopanem. Artysta przez lata zamieszkiwał zakopiańską willę Cicha – rodzinną willę Kłosowskich. W ostatnich latach związany był szczególnie z Ziemią Limanowską, jako mieszkaniec Męciny. Należał wraz z żoną – Jolantą do Klubu Plastyka Amatora w Limanowej. Małżeństwo wielokrotnie, od lat 80. ubiegłego wieku, eksponowało swoje obrazy na wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Warszawie, Zakopanem, Nowym Sączu, Rzeszowie, Limanowej oraz za granicą w Bułgarii i Słowacji. Dzieła Zygmunta Kłosowskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych m.in. w Holandii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Twórczość Zygmunta Kłosowskiego stanowią obrazy: pejzaże, martwą naturę oraz miniaturowe impresje, a także rzeźba. Warto dodać, że artysta pasjonował się zbieraniem tzw. Białych kruków” rzadkich egzemplarzy z różnych dziedzin.

Warto wspomnieć, że artysta wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. W 2014 roku twórczość Zygmunta Kłosowskiego mogli podziwiać także goście odwiedzający Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej.

W grudniu 2021 r. przedstawiciele Powiatu Limanowskiego Członek Zarządu Czesław Kawalec oraz Radny Leszek Pieniążek, odwiedzili artystę w jego domu w Męcinie. Wizyta była okazją do  rozmowy na temat bogatego dorobku artystycznego twórcy ludowego i jego wkładu w rozwój sztuki lokalnej.

 

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content