
12 maja 2025 r.
9 maja 2025 roku, w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej miało miejsce wydarzenie pt. „Pokolenie Przemiany w Polsce”, połączone z koncertem pieśni patriotycznych „Póki Polska żyje w nas”. Uczestniczy, wśród nich mieszkańców Limanowej i okolic, wysłuchali wykładów oraz wspólnie zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni. Projekt został objęty honorowymi patronatami m.in. Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi oraz Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz.
Inicjatywę podjęła Monika Karlińska-Nawara, prezes Fundacji im. Marszałka Marka Nawary, zwracając się do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Limanowej z inicjatywą powołania zespołu badawczego w składzie: Magdalena Urbaniec (dyrektor Muzeum), dr Adrian Cieślik, Jerzy Giza i Bartłomiej Studniarek. Jego zadaniem była koordynacja i realizacja przedsięwzięcia poświęconego pokoleniu Polaków, którzy przetrwali czasy zaborów, walk o niepodległość i odbudowy państwa.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 wykładem Jerzego Gizy, znanego publicysty historycznego i biografa, który wygłosił prelekcję pt. „Sądecczyzna i Ziemia Limanowska – Polski Piemont Piemontu”. Wystąpienie to zainaugurowało projekt poświęcony chorążemu Stanisławowi Mące (1890–1939) – legioniście, uczestnikowi trzech wojen, a także kawalerowi Orderu Virtuti Militari, odznaczonego m.in. Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Stanisław Mąka poległ 17 września 1939 roku na Kępie Oksywskiej, a jego życie symbolizuje trudne losy pokolenia Polaków urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Projekt poświęcony chorążemu Mące ma na celu przywrócenie pamięci o ludziach, którzy tak jak On walczyli o niepodległość Polski, odbudowywali kraj po latach zaborów, a w 1939 roku znów stanęli do walki w obronie ojczyzny.
Monika Karlińska-Nawara, w poruszającym wystąpieniu „Wielka historia w domowej szufladzie” wspomniała o zmarłych bliskich, a także opowiedziała, jak odkrywała dzieje swojego przodka. Jej słowa pokazały, jak ważna jest pamięć rodzinna w budowaniu narodowej tożsamości.O tajnikach poszukiwań historycznych opowiedział Bartłomiej Studniarek, student i pracownik muzeum zachęcając do odkrywania własnych korzeni i dokumentowania rodzinnych historii. Na koniec Jaga Wrońska opowiedziała o swoich przodkach.
Podsumowaniem wydarzenia był koncert „Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu wybitnej artystki Jagi Wrońskiej – znanej m.in. z Kabaretu Loch Camelot i Piwnicy pod Baranami, a także współtwórczyni Krakowskich Lekcji Śpiewania. Jej głos, nazywany „słowikiem lwowskim”, zrobił wielkie wrażenie na publiczności, która chętnie włączała się w śpiew, tworząc wzruszającą wspólnotę pamięci.
Projekt „Pokolenie Przemiany w Polsce” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wsparcie finansowe MON wyniosło 24 300 zł, a całkowita wartość projektu to 41 075 zł.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, które pokazało, że historia nie jest tylko zbiorem dat i faktów, ale żywą opowieścią o ludziach, którzy kształtowali naszą teraźniejszość. Organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenia poświęcone historii Ziemi Limanowskiej i jej bohaterom.
źr./fot.: Muzeum Ziemi Limanowskiej