Wystawa pt. „Zmierz się z Bidą Galicyjską” w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

Obrazek z napisem zmierz się z bidą galicyjską

W  Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej znajduje się wystawa prac konkursowych i ilustracji do publikacji „Zmierz się z Bidą Galicyjską”. Wystawa będzie prezentowana od 5 do 30 listopada br.

Prezentowane prace, to obrazy(obrazki) dzieci szkolnych, które wzięły udział w konkursie pn. ” Zmierz się z Bidą Galicyjską”. Ilustracje obrazują opowiadania zawarte w publikacji, które były rzeczywistymi zdarzeniami w przeszłości i życiu naszych przodków.  Poza pracami konkursowymi prezentowane są ilustracje (obrazki) które są zawarte w publikacji „Zmierz się z Bidą Galicyjską – terenowo-salonowa gra RPG”.

„Zmierz się z Bidą Galicyjską” to salonowo- terenowa gra RPG. Została stworzono dla graczy zarówno aktywnych, lubiących wyzwania, a co za tym idzie długie spacery, ale i dla takich, którzy cenią sobie domowe zacisze.

Proponowana zabawa towarzyska należy po części do rozrywki zwanej Role Playing Games (RPG), w tłumaczeniu: Gra w odgrywanie postaci. Według ogólnodostępnych źródeł jest to „gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci.
1. Gra w terenie – wiąże się z przemieszczaniem się wzdłuż dróg i szlaków.
2. Gra w salonie – jest to bezpieczniejsza forma rozgrywki, dla starszych, inwalidów lub po prostu podczas towarzyskiego spotkania przyjaciół.

Dawnymi czasy, kiedy ludzie zwykli spędzać długie wieczory po wypełnieniu swoich obowiązków w towarzystwie swoich rodzin, a nawet i sąsiadów, popularną rozrywką czasu było słuchanie gawęd o minionych czasach, snucie opowieści, czy opowiadanie anegdot, zasłyszanych wesołych historii, które choćby na chwilę sprawiały, że ludzie mogli oderwać się od rzeczywistości ciężkiej pracy, czy biedy.

Warto więc może zatrzymać się na chwilę i w nietuzinkowy sposób poznać historie związane z naszym regionem, obyczajami, czy obowiązkami, troskami, ale także przyjemnymi chwilami, czy opowiastkami jakie towarzyszyły ludziom na przełomie XIX/XX wieku oraz w czasach PRL w naszym sąsiedztwie.

Książka ta nie jest jednak typową grą tego rodzaju ponieważ…zachęca do „wyjścia w teren”. Została też w tym celu nieco zmodyfikowana w stosunku do tradycyjnych gier RPG.

Celem Bidy Galicyjskiej jest radość wspólnego tworzenia interaktywnej przygody, poznając przy okazji „własne podwórko”, odświeżając legendy i historie, lub poznając historie prozaicznych ludzi z przeszłości.

Najważniejsza jednak jest dobra zabawa, którą ogranicza jedynie wyobraźnia i konwencja zabawy.

BIDA GALICYJSKA – CO TO TAKIEGO?
Wszelkie przeciwności losu, problemy społeczności i nieszczęścia można określić mianem przysłowiowej biedy, a aby ująć to ciut żartobliwie, z regionalnym zabarwieniem zaciągniętym z gwary (której do tej pory używa czasem starsza część społeczeństwa), możemy mówić o tak zwanej „bidzie”.
„Bida przyjdzie na każdego” – jak jeszcze czasami mawiają niektórzy, przestrzegając, by mieć się na baczności.
Aby zagrać w tę nietypową grę wystarczy skontaktować się pod nr tel. 666997644, lub napisać na fundacjaprovincja@gmail.com, lub też wejść na profil Fundacji Pro-Vincja i napisać wiadomość przez czat.

 

Plakat Zmierz się z Bidą Galicyjską. Zapraszamy na wystawe prac konkursowych i ilustracji do publikacji w powiatowym centrum informacji tusystycznej od 5 do 30 listopada 2020 roku.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content