XI Wyścig Górski Przełęcz pod Ostrą już niebawem!

baner wyścigu limanowa przełęcz pod ostrą

Już niebawem startuje 11. Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz Pod Ostrą. To jedno z największych sportowych wydarzeń będzie miało miejsce w dniach 26 – 28 lipca br. na trasie w miejscowości Stara Wieś, odcinek drogi powiatowej K1609 Limanowa – Kamienica od miejscowości Stara Wieś do szczytu Przełęcz pod Ostrą. XI edycja wyścigu będzie jednocześnie eliminacją FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich oraz 5. i 6. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2019.

Trasa w Limanowej jest najdłuższą trasą w Polsce – 5493 metrów, o średnim wzniosie 5,50%, a także najlepszą trasą do tego typu zawodów. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem zawodników z Polski oraz naszych sąsiadów Słowaków i Czechów, a po udanym debiucie w kalendarzu Mistrzostw Europy zainteresowani są cyklicznym udziałem w zawodach zawodnicy m.in.: z Włoch, Austrii, Niemiec, Macedonii, Luksemburgu oraz Serbii.

Zawody charakteryzują się dużą widowiskowością, ponieważ odbywają się na jednej trasie, co jest dużym ułatwieniem dla fanów sportów samochodowych oraz obserwatorów w śledzeniu zmagań zawodników. Na trasie wyznaczone są bezpieczne miejsca, tzw. „widownie”, gdzie wszyscy kibice mogą bezpiecznie obserwować wyścig. Zawody tego typu należą do jednych z bezpieczniejszych dyscyplin sportów samochodowych, ze względu na zgromadzenie bardzo dużych sił zabezpieczenia zawodów, co np. w rajdach samochodowych jest trudne do zrealizowania w związku z ich długimi odcinkami specjalnymi.

Dodatkowo trasa w Limanowej, jako jedna z dwóch w Polsce, posiada homologacje PZM bez ograniczeń kategorii i grup. W związku z tym polscy kibice mogą oglądać na takiej trasie pojazdy wyścigowe i bolidy podobne do Formuły 1. Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych udało się przystosować drogę powiatową K1609 Limanowa – Kamienica do tego typu zawodów, co bezpośrednio przyczyniło się do podniesienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zamontowane podwójne bariery obecnie ratują życie ludzkie na krętym, górskim odcinku tej trasy.