XIX Powiatowy Przegląd KGW za nami!

Wręczxanie nagród podczas przeglądu

Stoiska z regionalnymi potrawami, ręcznie robionymi serwetkami, gorsetami, kompozycjami kwiatowymi, robótkami szydełkowymi, a przy nich w barwnych strojach Panie z Kół Gospodyń Wiejskich – tak w Parku Miejskim w Limanowej w niedzielne popołudnie 25 sierpnia rozpoczął się już dziewiętnasty Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego, który połączony był z VII Festiwalem Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”.

Wydarzenie otworzyli oraz gości przywitali: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wicestarosta Limanowski – Agata Zięba, Burmistrz Miasta Limanowa – Władysław Bieda i Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa – Jolanta Juszkiewicz.

Starosta Limanowski podczas oficjalnego otwarcia przeglądu

– Cieszę się, że już dziewiętnasty raz spotykamy się, aby wspólnie kultywować tradycje regionalne. Przegląd KGW to okazja do spotkania się przy dobrej zabawie, smacznych potrawach i regionalnej muzyce, ale to także czas na docenienie wartości naszego regionu– mówił Starosta Limanowski, zwracając przy tym uwagę na znaczenie tradycji i kultury wśród młodych pokoleń oraz dziękując paniom z kół gospodyń za poświęcony czas na przygotowanie prezentacji konkursowych, przypomnienie dawnych receptur według których przygotowano potrawy do degustacji, przybliżenie bogactwa i różnorodności rękodzieła artystycznego oraz przywołanie obyczajowości dawnej wsi. – Wszystkim życzę udanej zabawy i niezapomnianych wspomnień, a nade wszystko nieustannej pamięci o naszym regionie i jego tradycjach!

Następnie swoje talenty kulinarne, manualne i artystyczne prezentowały gospodynie KGW z Łososiny Górnej, Gosposie z Mszany Górnej, Starej Wsi I, Wilkowiska i Zbludzy. Przygotowane występy i regionalne potrawy oceniała Komisja w składzie Aleksander Smaga, Marta Smólczyńska, Zofia Skwarło.

Scenka rodzajowa podczas przeglądu

Komisja po dokonaniu oceny wszystkich kategorii konkursowych przyznała następujące miejsca:

I miejsce – KGW Łososina Górna

II miejsce – KGW Stara Wieś I, KGW Wilkowisko, KGW Zbludza

III miejsce – KGW „Gosposie z Mszany Górnej”

Ponadto  na Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Jabłonce zakwalifikowano: KGW Łososina Górna z programem „Robienie wieńca dożynkowego”, KGW Stara Wieś I z programem „Odrobaczanie” i KGW Wilkowisko z programem „Po wszystko do Staska”.

Na Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” w Limanowej zakwalifikowano: KGW Łososina Górna z programem „Robienie wieńca dożynkowego” i KGW „Gosposie z Mszany Górnej” – grupa śpiewacza.

Podczas XIX Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego wystąpiły dwa Zespoły Regionalne „Kijom Worci” z Pisarzowej oraz „Limanowianie ” z Limanowej.

Występ Zespołu Kijom Worci

A na zakończenie przyszedł czas na  góralskie brzmienie – w wykonaniu zespołu „Kapela Jare Zytko”. Przy rytmach góralskich przebojów bawili się najmłodsi i starsi do późnych godzin wieczornych.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali moc atrakcji: były konkursy, gry, zabawy, malowanie twarzy, zjeżdżalnie i dmuchane zamki.

Zespół Jarko Zytko podczas występu

W tegorocznym XIX Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP – Wiesław Janczyk , Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wicestarosta Limanowski – Agata Zięba, Członkowie Zarządu: Wojciech Włodarczyk i Józef Jaworski, Radni Powiatu – Jan Puchała, Marian Wójtowicz, Burmistrz Miasta Limanowa – Władysław Bieda, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa – Jolanta Juszkiewicz, Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, Wójt Gminy Jodłownik – Paweł Stawarz,  przedstawiciele gmin/miast z terenu powiatu limanowskiego.

Zapraszamy do FOTOGALERII

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content