Za nami 24. edycja Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych

24. edycja Gminnego Przegląd Grup Kolędniczych - ziecięca grupa kolędnicza podczas występu

12 stycznia w budynku świetlicy wiejskiej w Starej Wsi, grupy kolędnicze z terenu gminy Limanowa wzięły udział w 24. Przeglądzie Grup Kolędniczych. W ramach wydarzenia zaprezentowało się 10 grup kolędniczych – 5 dziecięcych, 1 młodzieżowa oraz 4 grupy dorosłe.

Wśród gości zaproszonych przez Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta obecny był Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga oraz Radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek. Występy kolędników podziwiali również m.in: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Sejmiku Woj. Małopolskiego, Prezes MOT Grzegorz Biedroń, Radni Gminy Limanowa: Cecylia Kochańczyk, Zuzanna Kolawa, Adam Ryś, Sylwester Hasior, Bogdan Pałka oraz sołtysi: miejscowa sołtys Starej Wsi I Urszula Biernat oraz sołtys Starej Wsi II Ryszard Piszczek, a także Dyrektor Biblioteki Gminnej Jacenty Musiał. Wydarzenie zgromadziło również licznie mieszkańców gminy.

24. edycja Gminnego Przegląd Grup Kolędniczych 24. edycja Gminnego Przegląd Grup Kolędniczych

Oceny programów przygotowanych przez grupy kolędnicze dokonała Komisja Artystyczna w składzie :

–  Benedykt Kafel – etnograf z MCK „Sokół” w Nowym Sączu
–  Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta z MCK „Sokół” w Nowym Sączu
–  Marta Smólczyńska – etnolog z MCK „Sokół” w Nowym Sączu

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i nagrody pieniężne, ufundowane przez Wójta Gminy Limanowa:

w kategorii grup dziecięcych :

– dwa równorzędne I miejsca  i nagrody pieniężne w kwocie po 500,00 zł

Grupa Kolędnicza „Scodroki” z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny

Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

– trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400,00 zł

Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
Grupa Kolędnicza „Konorscoki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi
Grupa Kolędnicza „Z  Szopką lalkową” ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

24. edycja Gminnego Przegląd Grup Kolędniczych
– I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500,00 zł  – młodzieżowej Grupie Kolędniczej „Trzej Królowie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

w kategorii. grup dorosłych:

– I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 1.100,00 zł  – Grupie Kolędniczej „Pasterze” z Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej

– trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 1.000,00 zł :
24. edycja Gminnego Przegląd Grup Kolędniczych
Grupie Kolędniczej z Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki – „Kolędowanie z Heligonką”
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Wręczenia nagród grupom uczestniczącym w Przeglądzie dokonali: Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński wraz z zaproszonymi  gośćmi Posłami na Sejm RP Urszulą Nowogórską i Wiesławem Janczykiem oraz Radnym Sejmiku Woj. Małopolskiego Grzegorzem Biedroniem.

źródło/ fot.: UG Limanowa