Zakończył się XVI Przegląd Grup kolędniczych w Laskowej

XVI Przeglad Koledniczy Laskowa 2020 - laueaci konkursu wraz z organizatorami

16 stycznia 2020 roku, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XXVI Gminny Przegląd Grup Kolędniczych. Na scenie wystąpiło dziesięć grup kolędniczych, osiem konkursowych i dwa występy gości.

Konkurs podzielony został na następujące kategorie:

• grupa dziecięca
  • grupa młodzieżowa
  • grupa dorosłych.

Występy konkursowe oceniała komisja w składzie:

1. Jadwiga Adamczyk    – główny specjalista ds. muzyki ludowej, kierownik sekcji dziedzictwa kulturowego, MCK  “SOKÓŁ”  w  Nowym  Sączu,
  2. Benedykt Kafel          –  główny specjalista ds. folkloru, MCK  “SOKÓŁ” w  Nowym  Sączu,
  3. Kamila Mirowska       – z-ca dyrektora ds. administracji Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

po obejrzeniu i gruntownej ocenie 8 występów konkursowych postanowiła  przyznać następujące miejsca i nagrody:

Grupa dziecięca:

Dwa równorzędne I miejsca: dyplomy, okolicznościowe statuetki i nagrody pieniężne w kwocie po 450 zł. każda, przyznano:

• Grupie Kolędniczej „z Szopką” ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej.
  • Grupie Kolędniczej „z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Krosnej.

Dwa równorzędne II miejsca: dyplomy, okolicznościowe statuetki i nagrody pieniężne w kwocie po 350 zł. każda, przyznano:

• Grupie Kolędniczej „Sechlańskie Kolędusy z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Sechnej,
  • Grupie Kolędniczej „Herody” ze Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej,

III miejsce: dyplom, okolicznościową statuetkę i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł., przyznano:

• Grupie Kolędniczej „Szczodroki” ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej.

Grupa młodzieżowa:

• Grupie Kolędniczej „Draby” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej,
  • Grupie Kolędniczej „z Turoniem” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach.

Grupa dorosłych:

I miejsce: dyplom, okolicznościową statuetkę i nagrodę pieniężną w kwocie 900 zł., przyznano:

• Grupie Kolędniczej „z Konikiem ze Żmiącej”.

Gościnnie podczas Przeglądu wystąpiła Grupa Kolędnicza „Kolędnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach”, oraz Grupa Obrzędowa przy KGW Laskowa z programem „Przychodzi Kolęda”, grupy za występ otrzymały okolicznościowe statuetki oraz  nagrody pieniężne:

• Grupa Kolędnicza „Kolędnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach” 500 zł.
  • Grupa Obrzędowa przy KGW Laskowa z programem „Przychodzi Kolęda” 800 zł.

Na  XXI  Powiatowy Przegląd  Kolędniczy  „Zagrojcie Ta Turoniowi” w Lubomierzu w dniach 18- 19.01.2012 roku  zakwalifikowano grupy kolędnicze:

Grupa dziecięca:

• Grupa Kolędnicza „z Szopką” ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej ,
  • Grupa Kolędnicza „z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej wKrosnej.

Grupa młodzieżowa:

• Grupa Kolędnicza Grupa Kolędnicza „Draby” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej,
  • Grupa Kolędnicza Grupa Kolędnicza „z Turoniem”z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach.

Grupa dorosłych:

• Grupa Kolędnicza „z Konikiem ze Żmiącej”.

Wszystkie grupy biorące udział w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów. Nagrody wręczali Piotr Stach – Wójt Gminy Laskowa oraz Anna Gurgul – Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa, Dorota Stanisławczyk – Radna Powiatu Limanowskiego.

Podczas Przeglądu odbyło się również podsumowanie projektu „Małopolska Szkoła Tradycji”, realizowanego przez MCK „SOKOŁ” w Nowym Sączu.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

źródło: GOKSiT Laskowa