Zakończyła się XIII edycja wędrówek w ramach akcji turystycznej „Odkryj Beskid Wyspowy”

Logo akcji Odkryj Beskid Wyspowy- ryś na tle panoramy pasma Beskidu Wyspowego

2 października 2022 roku podczas  XI Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” zorganizowanego przez Gminę Dobra i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej odbyło się podsumowanie wydarzeń kulturalnych w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2022 znów wędrujemy po Beskidzkich Wyspach ”.

Na festiwalowej scenie w Dobrej  wystąpiło się 475 artystów z 13 zespołów regionalnych Gmin Beskidu Wyspowego, a publiczność miała okazję podziwiać  występy artystyczne na najwyższym poziomie, prezentujące tradycje i kulturę Lachów Szczyrzyckich, Limanowskich i Sądeckich, Kliszczaków, Górali Białych  i Zagórzan, wyrażoną poprzez muzykę, śpiew oraz taniec.

W XIII edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2022 – znów wędrujemy po „Beskidzkich Wyspach” organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego (20 Gmin z Małopolski) i Fundację Rozwoju Regionu Rabka odbyło się 18 wędrówek obejmujących najciekawsze szlaki Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”, w których łącznie wzięło udział ponad 12500 turystów z Polski i zagranicy.

Akcja rozpoczęła się 5 czerwca br. od wyjścia na szczyt Urbaniej Góry. Kolejne beskidzkie szczyty, jakie zdobywali uczestnicy to: Ostra, Modyń, Kiczora Kamienicka, Luboń Wielki, Grodzisko, Kamionna, Ćwilin, Łyżka, Kostrza, Szczebel, Jaworz, Potaczkowa, Łopień, Mogielica, Patryja, Miejska Góra oraz Lubogoszcz (18 września).

Jak informują Organizatorzy – uczestnicy tegorocznego wędrowania po Beskidzie Wyspowym przemierzyli 288 km Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego oraz szlakiem 102 Wysp Beskidu Wyspowego, osiągając wysokość przewyższającą prawie dwukrotnie Mount Everest tj. 15740 m n.p.m. Turyści, którzy przeszli wszystkie zaplanowane trasy odebreli podczas spotkania na Lubogoszczy odznake pamiatkowa Złotego Rysia 2022.

Najmłodsi uczestnicy  wędrówek rodzinnych okazali się: 2-miesięczny turysta na Urbaniej Górze oraz 3-miesięczni turyści na Modyni i Szczeblu.
Najstarszymi turystami na beskidzkich szlakach byli w tym roku: 95-letni zdobywca Modyni, 87-letni zdobywca Potaczkowej oraz 86-letni zdobywca Mogielicy.

Z najdalszych zakątków do Beskidu Wyspowego dotarli turyści: z Peru, Japonii, Filipin, USA i Kanady, natomiast z najdalszych zakątków kraju-  z Gdyni, Wejherowa i Szczecina.

Ponadto w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku w 10 miejscowościach Beskidu Wyspowego (Dobra, Żegocina, Wiśniowa, Kamienica, Tenczyn, Rabka-Zdrój, Stara Wieś, Przyszowa, Mszana Górna i Limanowa) odbywał się IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, na których zaprezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. W wydarzeniach wzięło udział ponad 900 artystów z 35 zespołów, kapel i orkiestr, a 26 Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało regionalne potrawy i wypieki.

W ramach tegorocznej akcji wydano również nową mapę Beskidu Wyspowego w nakładzie 40 tysięcy sztuk.

Projekt Odkryj Beskid Wyspowy 2022 – znów wędrujemy po „Beskidzkich Wyspach” przygotowany jest  przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Gościnna”.

Pełny serwis informacyjny o Beskidzie Wyspowym dostępny jest stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl oraz w mediach społecznościowych: www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy

Fotoreportaż z festiwalu „Beskidzka Podkówecka”:

Zachęcamy rowniez do obejrzenia  programu o Beskidzie Wyspowym „Polska mnie cieszy” , wyemitowanego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez TVP3:

źr. /fot: Odkryj Beskid Wyspowy