Zimą pamiętajmy o bezdomnych zwierzętach

Zimowa pomc zwierzętom - plakat informacyjny
Zima to bardzo trudny okres dla bezdomnych  zwierząt.  Żyjące na wolności koty i psy nie są przystosowane do przetrwania mrozów, pozbawione schronienia i opieki często umierają z zimna. Możemy jednak w za pomocą prostych sposobów ułatwić im przetrwanie.
Zapewniając chociaż jedno otwarte okienko w bloku – możesz pomóc kotom przetrwać  trudny zimowy okres. W piwnicy warto też postawić miskę z wodą, ponieważ zimą ciężko jest znaleźć niezamarzniętą wodę do picia. Oczywiście w każdym bloku znajdą się osoby, którym nie będzie podobać się otwarte okienko. W rozmowach z nimi można użyć kilku prostych argumentów:
– Otwieranie okienek nie jest zabronione, za to utrudnianie sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami grozi konsekwencjami karnymi jako „postępowanie prowadzące do skutków porównywalnych do znęcania się”.

– Jedno okienko lub otwór nie spowoduje wyziębienia piwnic, za to zapewni potrzebną wentylację, która zapobiegnie gnieżdżeniu się w zbyt ciepłych piwnicach prusaków, mrówek faraona itd.

– Otwieranie okienek jest wręcz zalecane, i w każdym mieście Wydziały Ochrony Środowiska Urzędów Dzielnicowych rozsyłają odpowiednie dyrektywy do administracji i spółdzielni mieszkaniowych.
– Koty są wspaniałym zabezpieczeniem przed plagą gryzoni. Jeśli wyrzucimy wszystkie koty z miasta, będziemy musieli rozstawiać trutki na szczury. Czy to jest mądre postępowanie?
Jeśli pies spędza zimę na łańcuchu, przy budzie lub w kojcu – nigdy nie zapominaj o tym, żeby pozwolić mu godnie – a przede wszystkim zdrowo – przeżyć zimę. To jak traktujesz i jak dbasz o swoje zwierzę jest odzwierciedleniem tego, jakim jesteś człowiekiem. Dobry i mądry człowiek nie wstydzi się dbać o swoje zwierzę.

– Zapewnij swojemu psu ciepłą budę! Nie musi być piękna! Wystarczy, że będzie szczelna, że będzie w niej kawałek ciepłego koca, suchej słomy, wejście będzie osłonięte od wiatru czy padającego śniegu.
– Zapewnij swojemu psu ciepły posiłek – chociaż na chwilę go rozgrzeje! Wystarczy nawet suchą karmę zalać ciepłą ( nie gorącą!) wodą.
– Pozwól swojemu psu chociaż raz dziennie swobodnie pobiegać, weź go na spacer, żeby mógł się rozruszać, zagrzać.
– Jeśli Twój pies ma na szyi metalową obrożę ( kolczatkę, łańcuszek etc), ściągnij ją! załóż normalną – skórzaną bądź z tworzywa.
– Jeśli możesz, w najbardziej zimne noce zapewnij psu nocleg w jakimś pomieszczeniu zamkniętym, garaż, kotłownia, piwnica etc.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest pies, który potrzebuje wsparcia – zwłaszcza zimą, prosimy: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !

– zwróć się z prośbą do jego opiekunów o zapewnienie mu ciepłego kąta na zimę, czy nawet włożenia koca do budy ( jeśli ją posiada)
– zapytaj czy Ty możesz podarować psu koc, kołdrę etc. i włożyć mu do budy
– zwróć się z prośbą o pomoc do organizacji pro zwierzęcej. Zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy znajdują się zwierzęta w żaden sposób niezabezpieczone na zimę.
– jeśli masz jakieś stare koce, kołdry, poduszki, legowiska, prześcieradła – nie wyrzucaj! Zawieź do najbliższego schroniska bądź przekaż je innym organizacjom pomagającym zwierzętom.

źródło: UG Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content