Zmiana w naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

PUP logo

Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej informuje, że od 01.01.2023 roku nastąpiła zmiana w naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm.) osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny może od 01.01.2023 złożyć oświadczenie PIT-2A dotyczące podziału kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek na:
– 1/24 kwoty zmniejszającej podatek albo
– 1/36 kwoty zmniejszającej podatek albo
– złożyć wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W przypadku, gdy w miesiącu nastąpi łączenie wypłata zasiłku dla bezrobotnych i dodatku aktywizacyjnego, oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia będzie miało zastosowanie do całego przychodu.
Natomiast gdy osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny:
– nie złoży oświadczenia o podziale kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej pomniejszy zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek lub
– gdy złoży wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia, Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej obliczy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych bez stosowania ulgi.

UWAGA
O pobieraniu dodatku aktywizacyjnego, jak i o jego ustaniu należy poinformować pracodawcę, aby uniknąć dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym.

Link do pobrania oświadczenie PIT-2A.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content