Życzenia z okazji Dnia Św. Walentego – patrona Miasta Limanowa

widok witraża

Dzisiaj obchodzimy Walentynki – święto zakochanych, a dla mieszkańców Limanowej święto jej patrona – Świętego Walentego. Z tej okazji składamy Władzom Miasta oraz wszystkim mieszkańcom Limanowej życzenia wszelkiej pomyślności i opieki swojego patrona. Niech św. Walenty otacza nasze miasto opieką i pomaga osobom, które zwracają się do niego o orędownictwo w ważnych i trudnych sprawach.

Według podań Św. Walenty wspierał zakochanych legionistów, którzy mieli cesarski zakaz zawierania związków małżeńskich, póki pełnią służbę. Tymczasem Św. Walenty udzielał zakochanym parom potajemnych ślubów. Za tę praktykę został najpierw uwięziony, a potem ścięty mieczem. Zgodnie z tradycją zaczęto go czcić jako patrona zakochanych i modlić się o pomoc, zwłaszcza w sytuacji występowania przeszkód w miłości.

Wspomnienie Św. Walentego przypada 14 lutego, bo niektóre źródła podają go, jako dzień wykonania wyroku ścięcia męczennika. Natomiast w Anglii już od XIV wieku przyjmuje się, że od 14 lutego ptaki dobierają się w pary, co stało się symbolem zakochanych. Z biegiem czasu powstał zwyczaj obdarowywania się drobnymi upominkami i celebrowania tego święta. Najważniejsze, aby w Walentynki docenić obecność osób, które nas kochają i których my darzymy uczuciem.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content