79. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W całym kraju wspominamy i oddajemy cześć bohaterom tego bezprecedensowego wydarzenia z czasów II Wojny Światowej , które było heroicznym  aktem odwagi i poświecenia mieszkańców Warszawy, jak też wyrazem jedności narodu polskiego w oporze wobec niemieckiego terroru.

1 sierpnia 1944r.  w stolicy Polski, o godzinie 17:00 (godzina „W”) rozpoczęło się zbrojne, trwające 63 dni powstanie, a jego celem było wyzwolenie miasta z niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej, a w szerszej perspektywie odzyskanie niepodległości kraju.

Wielki niepodległościowy zryw okupowanej Warszawy był najbardziej pamiętnym z działań Armii Krajowej, a w historii powszechnej zapisał się  jako największa militarną operacją II Wojny Światowej, stoczoną przez organizację podziemną z wojskami okupanta. Ostatecznie z wielu powodów Powstanie upadło, nie odnosząc zamierzonych skutków politycznych czy militarnych. Pokazało jednak wielką determinację mieszkańców stolicy i narodu w walce o niepodległość, a także o przyszłość kolejnych pokoleń – dziś  stanowi symbol najwyższego męstwa i ofiary w walce  o wolność.

Powstanie z 1944 r. oraz jego uczestników upamiętni dziś cała Polska. W godzinie „W” czyli o  17:00 w ramach treningu systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, w wielu miejscowościach na terenie kraju, także w Powiecie Limanowskim,  zawyją syreny alarmowe.

Oddajmy hołd pamięci Powstańcom Warszawskim!