Konferencja naukowa w 40. rocznicę śmierci ks. Ludwika Kowalskiego

W środę 18 października 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona życiu ks. Ludwika Kowalskiego (1901 – 1983) – wieloletniego proboszcza Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej w 40. rocznicę jego śmierci. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Bliżej Tradycji” ze Starej Wsi, a współorganizatorem Powiat Limanowski. Patronat honorowy nad konferencją objęli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

18 października 2023 r. minie 40 lat od śmierci ks. dr Ludwika Kowalskiego – kapłana zasłużonego dla limanowskiej parafii i jej proboszcza w latach 1947 – 1979. W związku z rocznicą 18 października 2023 r. o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej rozpocznie się konferencja naukowa, w której udział wezmą zaproszeni goście, a wykłady wygłoszą: Karol Wojtas  historyk i regionalista oraz  dr hab. Józef Szymon Wroński, prof. UP JP II – historyk sztuki, a swoimi wspomnieniami o ks. Ludwiku Kowalskim podzieli się ks. Marian Tyrka były proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi.

Konferencje poprzedzi msza święta  w intencji śp. ks. Ludwika Kowalskiego, sprawowana w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej o godzinie 8:00. Po zakończeniu Liturgii uczestnicy spotkania złożą znicze i kwiaty na grobie ks. Ludwika Kowalskiego na limanowskim cmentarzu parafialnym.

Poniżej dostępny jest szczegółowy program wydarzenia:

• Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

8:00 – Msza święta w intencji śp. ks. Ludwika Kowalskiego

• Cmentarz parafialny w Limanowej

9:15 – Złożenie zniczy i kwiatów na grobie ks. Ludwika Kowalskiego

• Starostwo Powiatowe w Limanowej sala konferencyjna 201

10:00 – Rozpoczęcie konferencji, przemówienia zaproszonych gości

10:20 – „Ks. dr Ludwik Kowalski – życie i dokonania” – Karol Wojtas

– historyk i regionalista

10:50 – „Ks. Ludwik Kowalski i jego przedsięwzięcia budowlane” –  dr hab. Józef Szymon Wroński, prof. UPJP II – historyk sztuki

11:20 – Przerwa kawowa

11:40 – „Ks. Ludwik Kowalski jako proboszcz  we wspomnieniach wikarego”