W dniu 25 maja 2018r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej odbył się wojewódzki etap Konkursu Czytelniczo – Plastycznego pn.: „Góralskie Cytanie”. Gwarowe teksty literatury regionalnej dotyczyły Podhala, Orawy, Spisza oraz Ziemi Zagórzańskiej.
Patronat nad konkursem sprawowali: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce. Współorganizatorami byli: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu oraz Zespół Szkół Ponadgminazjalnych w Mszanie Dolnej.
Na spotkaniu konkursowym uczestnicy wystąpili w regionalnych strojach i przy góralskiej muzyce zaprezentowali zagórzańskie zwyczaje, gwarę i opowieści.
W części czytelniczej udział wzięło 37 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, z kolei do części plastycznej przystąpiło 59 uczniów.
W Komisji Konkursowej byli wybitni znawcy tematu: dr Artur Czesak, Piotr Lulek, Teofila Latoś, Małgorzata Lenartowicz, Halina Bieniek, Łukasz Zapała, Agnieszka Orzeł, Małgorzata Białoń – Treit, Agata Dudzik, Hubert Rapciak, Jadwiga Smreczak, Maria Habrzyk oraz Zofia Kucharczyk.
Laureaci wszystkich kategorii zostali nagrodzeni podczas Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się 5 czerwca 2018r. w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.
Celem konkursu było kształtowanie u dzieci i młodzieży miłości do Ojczyzny oraz poszanowanie dziedzictwa kulturowego poprzez podtrzymanie kultury i tradycji regionalnych.
Pomysłodawcą czytania gwarowych tekstów był Stanisław Witkiewicz, który w 1906 r. we wstępie do kolejnego wydania „Na przełęczy”, zatroskany o gwarę podhalańską, napisał, że jej degradacji można by zaradzić. Jego zamysłem było „wprowadzenie do szkół ludowych książek pisanych w gwarze (…) Wypisy gwarowe mogłyby obejmować szkoły na terytoriach, na których dana gwara jest w użyciu. Tym sposobem dziecko obok języka literackiego zachowywałoby w pamięci gwarę, którą mówią ojcowie, nie przestałoby jej używać, nie wyobrażałoby, że jest ona lichszą lub śmieszną”.
Oprac. na podstawie: www.kuratorium.krakow.pl
Fot.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej