Powiat będzie wspierać kształcenie studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

prorektor Ciuła i starosta Uryga podają sobie ręce

23 lutego 2024 r.

23 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Limanowej zawarte zostało porozumienie pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Powiatem Limanowskim. W imieniu stron dokumenty podpisali Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS oraz Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. W spotkaniu uczestniczył również Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS.

Akademia Nauk Stosowanych od 20 lat kształci studentów z subregionu sądeckiego, a około 15% studentów uczelni pochodzi z Powiatu Limanowskiego. Podpisanie porozumienia ma na celu zacieśnienie współpracy w zakresie kształcenia studentów na wszystkich 6 kierunkach, w szczególności na kierunku lekarskim uruchomionym w 2023 roku. Obecnie ANS realizuje drugi semestr kształcenia na kierunku lekarskim wobec 48 studentów. Pierwsze dwa lata to studia teoretyczne, od trzeciego roku zaczynać się będą studia praktyczne w szpitalach, przychodniach i innych jednostkach służby zdrowia. Dlatego dzisiejsze porozumienie ma bardzo duże znaczenie. Pomaga nawiązać dialog bezpośrednio ze szpitalem, zapraszając do współpracy lekarzy, którym uczelnia zapewnia możliwość rozwoju zawodowego i naukowego. Kształcenie lekarzy jest procesem trudnym, złożonym i długofalowym a tego typu umowy są elementem niezbędnym, aby edukacja kadry medycznej odbywała się na wysokim poziomie.

Zachęcając młodzież Powiatu Limanowskiego do wyboru ANS jako miejsca studiów, władze uczelni zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby wyposażenie, infrastruktura, kadra i poziom kształcenia były jak najbardziej zbliżone do renomowanych uczelni medycznych w Polsce. Dzisiejsze spotkanie to pierwszy krok na drodze działań, dzięki którym samorząd i ANS będą mogli przyczynić się do rozwoju szpitala i regionu, jako dobra dla przyszłych pacjentów.