Powiat Limanowski otrzymał ponad 6 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich na realizację projektu aktywizacji zawodowej

W dniu 9 sierpnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie w trakcie którego przekazano umowy dla 21 beneficjentów z całej Małopolski, opiewające na blisko 90 mln zł  z Funduszy Europejskich, przeznaczonych na aktywizację zawodową ponad 5 tysięcy bezrobotnych Małopolan.

Powiat Limanowski reprezentował Starosta Limanowski  Mieczysław Uryga, który odebrał z rąk wicemarszałka Józefa Gawrona i wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Jana Piczury umowę na realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (działanie 6.1 FEM 2021-2027) opiewającą na kwotę 6 198 239,94 zł. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na projekt „Aktywni zawodowo”, który realizowany będzie do 30 czerwca 2024 r. przez Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej, na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych z terenu powiatu limanowskiego.

Środki dla poszczególnych powiatów – powiatowych urzędów pracy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski dzielone są przez zarząd województwa na podstawie algorytmu przyjętego przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

Algorytm ten uwzględnia zapotrzebowanie powiatów wynikające z ich oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz obiektywne dane statystyczne opisujące poziom i strukturę bezrobocia w danym powiecie. Większe kwoty są przyznawane powiatom o większej liczbie bezrobotnych oraz wyższej stopie bezrobocia. W strukturze w szczególności brane są pod uwagę liczebności grup, które mają trudność w samodzielnym znalezieniu zatrudnienia.

Są to: osoby długotrwale bezrobotne, powyżej 50 oraz poniżej 30 roku życia, kobiety oraz osoby z niepełnosprawnościami.

źr./fot.: PUP Limanowa