Stacje narciarskie w Powiecie Limanowskim zapraszają podczas ferii zimowych

15 stycznia 2024 r.

Rozpoczęły się ferie zimowe 2024 dla uczniów z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego oraz opolskiego. Miłośnicy sportów zimowych w Powiecie Limanowskim mają szczególnie wiele możliwości by doskonale spędzić czas na stokach i trasach narciarstwa biegowego. Wszystkich w sezonie zimowym zachęcamy do skorzystania z oferty stacji i ośrodków narciarskich ulokowanych w klimatycznej scenerii szczytów Beskidu wyspowego oraz Gorców.

Wielofunkcyjne, całoroczne trasy Narciarstwa Biegowego wokół góry Mogielica „Aktywna Mogielica”. Główna, mająca aż 21 km Trasa Mogielica zlokalizowana jest na terenie gmin: Słopnice i Dobra, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie. Prowadzi leśnymi stokówkami (ok. 750-850  m. n.p.m.), wokół najwyższego szczytu Mogielicy. Pętla o długości 21 km ma swój początek i koniec na parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonego od budynku wypożyczalni o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym. Trasa na „Polanie Stumorgowej” (2 km) zlokalizowana jest na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą (utworzona w zależności od warunków pogodowych). Znajduje się na wysokości 1050-1100 metrów. Przebiega po niebieskim szlaku turystycznym, który prowadzi na Mogielicę. Z główną trasą wokół najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego łączy się w okolicach 6 km. Dodatkowo na uczących się dopiero jazdy na nartach czeka zaś „mała pętla” przy stadionie LKS Zalesianka o długości 1200 metrów. W sezonie zimowym, przy sprzyjających warunkach pogodowych – gruba pokrywa śnieżna, wypożyczalnia czynna jest 7 dni w tygodniu w godz. od 9.00 do 17.00. Zachęcamy do śledzenia aktualnych warunków na trasach na Fanpage Trasy Biegowe Mogielica.   Telefon kontaktowy: 600 070 948.

Aktualnie (16.01) Dostępne są trasy:

– Ośla łączka za budynkiem Wypożyczalni 200m, pokrywa śniegu 10cm do stylu klasycznego i dowolnego.

– Wyrębiska po łąkach 300m, pokrywa śniegu 15-20cm do stylu dowolnego.

Na terenie powiatu limanowskiego dostępne jest pięć stacji narciarskich:

  • Limanowa – Ski położona jest w kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym na północnych zboczach Łysej Góry, ok. 5 km od centrum Limanowej. Na szczyt wywozi  kolej krzesełkowa skąd możemy wybrać jedną z 2 tras zjazdowych:

Niebieską – widokową i rekreacyjną trasę dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy o długości 1000m biegnącą przez las, początkowo południowo – wschodnim szczytowym zboczem, następnie wschodnim, aby znów włączyć się w bardzo szeroki północny obszar głównego stoku.

Czerwoną – trasę dla zaawansowanych narciarzy o długości 700m. wiodącą wzdłuż kolei krzesełkowej, posiadającą certyfikat FIS do organizowania międzynarodowych zawodów w kategorii slalom. Początkowy odcinek trasy jest bardzo stromy i przechodzi w łagodny przy dolnej stacji.

Stawiający pierwsze kroki jak i doszkalający się narciarze mogą skorzystać z 300m. łagodnej, zielonej trasy przy wyciągach orczykowych.

Najdłuższa trasa posiada 1000 m, a suma wszystkich tras to 2300 m.

Bieżące informacje można śledzić na stronie FB stacji LINK

Godziny otwarcia w tygodniu (15- 19 stycznia 2024 r.): 10: 00 – 19: 00, a weekend (20- 21 stycznia 2024 r.): 10:00 – 20:00.

Posiada 3 wyciągi orczykowe, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, zróżnicowane trasy dla początkujących i zaawansowanych, serwis narciarski, wypożyczalnię nart i snowboardów, sklepy z akcesoriami dla narciarzy, szkołę narciarską, restaurację, oraz gazdówkę na Górze Kamionna. Najdłuższa trasa ma 2005 m,  a suma wszystkich tras zjazdowych wynosi blisko 4000 m.

Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. U podnóża góry Kamionna i Stacji Narciarskiej, znajduje się Hotel „Trawers”. Piękne otoczenie zachwyca i daje wytchnienie, a wspaniałe szlaki turystyczne i miejsca widokowe z panoramą Tatr, gwarantują wiele pozytywnych wrażeń. Godziny otwarcia i aktualne informacje ze stoku można śledzić na profilu fb LINK

  • Ostoja Koninki –  to górski kompleks wypoczynkowy usytuowany u podnóża gór Gorców. Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się kolej linowa. Dla narciarzy czynna jest trasa główna z Tobołów, natomiast dla dzieci i początkujących narciarzy – trasa Hutek.

Przy obiekcie liczne szlaki turystyczne m.in. na Turbacz, Stare Wierchy, Kudłoń czy Turbaczyk.

Godziny otwarcia i aktualne informacje dostępne są TUTAJ.

  • Stacja Narciarska Kasina Ski to ośrodek zlokalizowany w Kasinie Wielkiej, który dzięki swojemu położeniu blisko Krakowa i Nowego Sącza, od wielu lat jest popularnym miejscem aktywnego zimowego wypoczynku. Stacja dysponuje 6-osobową koleją krzesełkową oraz wyciągiem taśmowym. Cechą charakterystyczną nartostrady jest jednolite pochylenie na całej długości, zapewniające wspaniałą jazdę zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Godziny otwarcia i aktualne komunikaty ze stoku można śledzić na portalu fb stacji LINK

  • Stacja Narciarska Ski – Lubomierz umiejscowiona jest na północnym stoku Jaworzynki (1026 m n.p.m.) – tuż przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Z górnej stacji, przez którą przebiega szlak na Kudłoń i Turbacz, narciarze i snowboardziści mogą podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego. W ośrodku zainstalowane są obecnie trzy wyciągi narciarskie. Szybki, podwójny orczyk o długości prawie 700 metrów i różnicy wzniesień dochodzącej do 200 metrów,   pojedynczy wyciąg orczykowy o długości 400 metrów i różnicy wzniesień ok. 110 metrów.

Uwaga: Aktualnie (17.01) ośrodek jest tymczasowo zamknięty.

Godziny otwarcia i bieżące informacje można śledzić na profilu FB stacji LINK

Warto wspomnieć, że od 11 stycznia br. w Limanowej czynne jest także ogólnodostępne lodowisko. Z obiektu znajdującego się obok budynku Limanowskiego Domu Kultury można korzystać w godzinach od 10:00 do 21:00 (dzieci do lat 10  mogą korzystać z obiektu pod opieką pełnoletniego opiekuna). Wypożyczalnia łyżew czynna w godz. 12: 00-20: 00, a w okresie ferii zimowych w godzinach otwarcia lodowiska tj. od 10: 00 do 21:00. Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą cieszyć się z rekreacji na tafli lodu również w Tymbarku. Godziny otwarcia oraz szczegółowe informacje udostępniane są na stronie LINK.

Od środy 17 stycznia br. czynne będzie bezpłatne lodowisko i wypożyczalnia łyżew w Łukowicy. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy zaprasza codziennie  w godzinach  14.00 -19.00 (przerwa techniczna  godz. 16.00-16.30). Korzystanie z lodowiska jest zależne od warunków atmosferycznych. Komunikaty na temat dostępności obiektu będą pojawiać się na stronie www.goksit.lukowica.pl oraz na fb GOKSiT Łukowica.

Na czas ferii warto poznać i skorzystać z oferty Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Porębie Wielkiej. Placówka oświatowo-wychowawcza Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Porębie Wielkiej realizuje cele i zadania związane ze szkolną turystyką młodzieżową. Ośrodek działa przez cały rok, z wyłączeniem okresów świątecznych, oferując miejsce na organizację: wycieczek, wyjazdów integracyjnych, warsztatów, obozów sportowych, zgrupowań, rajdów itp.

tel. 18 33 17 006, 668 043 335, e-mail: https://dwdz.n-soft.pl; dwdz@dwdz.pl, ssm.poreba@gmail.com

Planującym wypoczynek w naszym regionie polecamy również zapoznanie się z aktualną bazą noclegową na terenie miast i gmin Powiatu Limanowskiego dostępnej na stronie internetowej https://powiat.limanowski.pl/  w zakładce DLA TURYSTY.

Trzymamy kciuki za sprzyjającą narciarzom zimową aurę! Życzymy wiele niezapomnianych wrażeń oraz udanego, bezpiecznego wypoczynku w Powiecie Limanowskim!

 

źr./fot: Limanowa-SKI, Kasina-SKI, Laskowa-SKI, Ostoja Koninki, Lubomierz ski, UM Limanowa, Lodowisko Tymbark, GOKSiT Łukowica

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content