Zapraszamy na Spacer Historyczny po Limanowej

widok z drona na kościół w Łososinie Górnej

W najbliższą sobotę 10 czerwca 2023 r. odbędzie się kolejny XIX Spacer Historyczny po Limanowej, którego temat będzie brzmiał „Matka kościołów Ziemi Limanowskiej – historia świątyni w Łososinie Górnej”.

Spacer rozpocznie się o godzinie 16:00 przy wieży kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej przy ulicy Koszarskiej a poprowadzi go Karol Wojtas. Spacer potrwa około 2 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

pamiątkowa tablica kamienna z napisem po łacinie
„To już dziewiętnasty Spacer Historyczny po Limanowej. Tym razem zwiedzimy najstarszą świątynię na terenie miasta Limanowa a także najbliższej okolicy Limanowej. Niewiele osób wie, że po ostatnich badaniach naukowców podczas trwającego remontu konserwatorskiego okazało się, że znaczna część ścian kościoła w tym większość prezbiterium pochodzi z połowy XV wieku. Oczywiście świątynia w kolejnych wiekach była rozbudowywana oraz przebudowywana, ale pewne elementy trwają w niej nieprzerwanie od średniowiecza, a nie jak dotychczas pisali niektórzy autorzy przewodników po Limanowej czy Beskidzie Wyspowym, że pochodzi z XVII lub nawet XVIII wieku. Uczestnicy spaceru poznają dzieje parafii w Łososinie oraz dzieje kościoła i jego poszczególnych elementów wyposażenia takich jak ołtarze, chrzcielnica czy dzwon z 1520 roku. Na zakończenie spaceru, jeśli pogoda będzie sprzyjać zwiedzaniu podejdziemy na stary cmentarz parafialny, aby zobaczyć groby dawnych proboszczów oraz kolatorów świątyni. Zapraszam wszystkich chętnych na kolejny spacer.” – informuje Karol Wojtas twórca oraz prowadzący Spacery Historyczne po Limanowej.

plakat w kolorach żółty i fioletowy z widokiem kościoła oraz informacjami o spacerze

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content