Zobacz co proponujemy na najbliższy weekend 14 – 15 lipca

Już w najbliższy weekend zachęcamy do udziału w wydarzeniach odbywających się na terenie powiatu limanowskiego. Dwa dni bogate w rozrywki otworzą w sobotę XXVII Dni Tymbarku, na które zaprasza Gmina Tymbark. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Jan Puchała.

Gmina Tymbark

W sobotę 14 lipca o godz.16.00 w Tymbarku będzie miał miejsce Spektakl teatru lalek pt.” Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków”, a następnie Magiczny Skarb Tymbarku czyli animacje dla dzieci i rodziców. Swój dorobek zaprezentują również Koła Gospodyń Wiejskich. Godz. 19.00 to występ Grupy Młodzieżowej z Tymbarku. Część oficjalna zostanie rozpoczęta o godz. 20.15, kiedy nastąpią przemówienia Wójta Gminy Tymbark, Prezesa Firmy MWS oraz zaproszonych gości. Kolejnym punktem programu będzie losowanie nagród w loterii fantowej Stowarzyszenia Remedium. W sobotni wieczór wystąpi jako gwiazda Mateusz Ziółko, a o godz.22.30 będzie można obserwować pokaz sztucznych ogni. Czas od godz. 22.45 do 1.00 jest przeznaczony na dyskotekę.

W niedzielę, 15 lipca drugi dzień Dni Tymbarku rozpocznie Msza Św., która rozpocznie się o godz.11.30. Po południu odbędzie się Turniej Sołectw, z kolei o godz. 17.00 nastąpi podsumowanie gminnego konkursu „Piękno wokół nas”. Pół godziny później będzie miał miejsce występ zespołu dla dzieci pn.” Wesołe szczurki”. Zapraszamy również na XVII Wiosenny Przegląd Młodych Solistów z Gminy Tymbark oraz występ Strażackiej Orkiestry Dętej „Tymbarski Ton”. Również w niedzielę będzie losowanie nagród w loterii fantowej Stowarzyszenia Remedium. Gorąco zachęcamy także do obejrzenia występu zespołu Turnioki, jak również do wzięcia udziału w zabawie tanecznej, która i w tym dniu zakończy się o godz. 1.00.

plakat

Miasto Limanowa:

Pod nazwą „W drodze ku wolności…” w niedzielę 15 lipca 2018r. zostanie zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział Limanowa, tegoroczna edycja Jarmarku Św. Marii Magdaleny w Limanowej. Wydarzenie to będzie miało miejsce dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Województwo Małopolskie w ramach programu „Mecenat Małopolski”.

Współorganizatorami Jarmarku Św. Magdaleny w Limanowej będą Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Miasto Limanowa, Limanowski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu Filia w Limanowej. Ponadto w organizację Jarmarku zaangażują się artyści ludowi, plastycy, muzycy, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne, grupy rekonstrukcji historycznej, odtwórcy dawnych rzemiosł, stowarzyszenia i producenci regionalni wytwarzający tradycyjne produkty spożywcze, tekstylne, skórzane, pamiątki.

Wspominane kulturalne wydarzenie plenerowe rozpocznie się o godz.12.00. Program Patriotycznego Jarmarku obejmuje m.in.: stoiska producentów regionalnych, kuchnia regionalna, degustacja win i piw regionalnych, stoisko kaligraficzne, militaria – repliki broni, rzemieślnicy historyczni, rekonstruktorzy historyczni  odtwarzający żołnierzy walczących we wrześniu  1939 r. i w czasie okupacji niemieckiej.

O godz. 15.00 odbędzie się korowód uczestników oraz grup rekonstrukcyjnych z Rynku do Parku Miejskiego, na którego terenie  w godz. 12.00 – 17.00 rozgrywana będzie Gra „Za wolną ojczyznę – akcja burza”. Jest to gra dla najmłodszych uczestników, podczas której otrzymuje się specjalne karty oraz mapy z rozmieszczeniem zadań. Każdy kto ukończy zadania z karty otrzyma pamiątkowy dyplom oraz nagrodę.

Po przemarszu do Parku w muszli koncertowej będzie miała miejsce oficjalna inauguracja Jarmarku, wystrzały z repliki XVIII-wiecznej armaty wiwatowej oraz spektakl obrzędowy pn. „jak Cysorz rekrutował chodoków do wojska”.

W Parku o godz. 16.00 zapraszamy na inscenizację historyczną walk w obronie terytorium Rzeczypospolitej w trakcie kampanii wrześniowej pn.” Limanowa – wrzesień 1939”.

Widowisko historyczne walk żołnierzy AK z niemieckim okupantem w ramach operacji wojskowej BURZA odbędzie się o godz. 17.15.

Zaplanowano również pokaz filmu niemego „Pan Tadeusz” przy akompaniamencie autorskiej muzyki na żywo Marcina Pukaluka oraz reż. Ryszarda Ordyńskiego.

W międzyczasie będą miały miejsce również prezentacje potraw i produktów regionalnych, występ Zespołu Regionalnego „Przyszowianie” z Przyszowej, a także pokazy rzemiosła historycznego i obozu wojskowego.

Na zakończenie imprezy zachęcamy wszystkich do udziału w koncercie patriotycznym Łukasza Jemioły z Zespołem. Jest on muzykiem, wokalistą pochodzącym z Limanowej, który obecnie mieszka w Lublinie. Specjalizuje się przede wszystkim w piosenkach retro. Jest laureatem licznych festiwali i konkursów. Występuje na polskich i światowych scenach.

obrazekGmina Dobra:

Niedziela 15 lipca 2018r. to jednocześnie Letni Koncert Kameralny w kościele ŚŚ.Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej, na który serdecznie zapraszamy.

Letni Koncert Kameralny w Kościele pw. ŚŚ.Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej odbędzie się o godz. 17.15 w niedzielę 15.lipca.

plakat

Gmina Limanowa:

Również w niedzielę, 15 lipca, jest organizowane wyjście na górę Jaworz w ramach programu „Odkryj Beskid Wyspowy 2018.”

Piesza wędrówka na Jaworz wyruszy na szlak o godz.9.00 z Dworca PKP w Pisarzowej.
Trasa wędrówki: Pisarzowa – szlak zielony Sałasz – szlak niebieski Jaworz – szlak niebieski Babia Góra – Sktrzętla Rojówka – szlak żółty Męcina

O godz.11.00 obok wieży widokowej – msza św. polowa, a następnie konkursy z nagrodami oraz wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i Świata oraz pokaz ratownictwa w górach – GOPR
ponadto w trakcie odbędzie się występ Kapeli Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej oraz wspólny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny
Zejście z trasy planowane jest ok. godz. 16.00 – 17.00.
plakat

Gmina Słopnice:

Słopnice – Dzielec to miejsce, gdzie 15 .lipca 2018r. odbędzie się inscenizacja historyczna zrzutów alianckich na placówkę „Sójka”. Wydarzenie to organizowane jest dla upamiętnienia 74 rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy 1 PSP AK.

Program niedzielnej inscenizacji zrzutów alianckich obejmuje m. in.: oddanie hołdu poległym lotnikom alianckim oraz żołnierzom Armii Krajowej, przelot samolotu Casa, inscenizacja „Powroty Cichociemnych” , zrzut desantu skoczków spadochronowych, prezentacja wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy 1 PSP AK, gry edukacyjne, prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej itp. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Gmina Słopnice oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP/o Kraków.

zdjęcie

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij