Program XV edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i podsumowanie 14 lat turystycznego wydarzenia

20 luty 2024 r.

26 stycznia br. w Dobrej na spotkaniu Forum Gmin Beskidu Wyspowego podsumowano organizowaną od 14 lat akcję pn.Odkryj Beskid Wyspowy oraz zatwierdzono program tegorocznej edycji w roku 2024. W ramach wydarzenia odbyło się też  II Święto Odkrywców Beskidu Wyspowego. Specjalne wyróżnienia, czyli honorowe „Złote Rysie” otrzymali: Robert Makłowicz, Agata Peteli z Radia Plus, Przewodnik Andrzej Matuszczyk, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina i Młodzieżowa Orkiestra OSP Tenczyn. W imieniu orkiestry wyróżnienie odebrał kapelmistrz Andrzej Stojewski. O muzyczne emocje podczas spotkania zadbał  Zespół Ludowy „Skrzydlanie” i Piotr Stożek znany jako Mr Corne, którzy uświetnili wydarzenie swoją muzyką i śpiewem.

Podsumowanie i informacje dotyczące akcji Odkryj Beskid Wyspowy w latach 2010-2024:

• Organizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy – Forum Gmin Beskidu Wyspowego liczy 21 gmin z 5 powiatów z Małopolski.
  • Akcja Odkryj Beskid Wyspowy została wsparta przez Województwo Małopolski w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” realizowanego wspólnie z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka.
  • Zorganizowano 274 spotkań na szczytach Beskidu Wyspowego.
  • Odbyły się 124 wydarzenia kulturalne, w tym:
    – Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”,
    – Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”,
    – Festiwal „Beskidzka Dziecina”,
    – „Galicyjski Piknik Kolejowy”.
  • Uczestnicy przemierzyli 2951 km po wyspowych szlakach osiągając wysokość 187689 m n.p.m. ponad dwudziestojednokrotnie przewyższając Mont Everest.
  •  W wydarzeniach wzięło udział 173750 turystów z Polski i ze świata. Najmłodszy turysta miał 2 tygodnie, a najstarszy 96 lata.
  • Z najdalszego zakątka świata przybyli turyści z Nowej Zelandii, Australii, Tajwanu, Chile, Tanzanii, Zimbabwe, Madagaskaru.
  • Turyści otrzymali 132250 pamiątkowych plakietek Rysia oraz 1050 honorowych Odznak Złotego Rysia Odkrywcy Beskidu Wyspowego.
  • Wydano mapy Beskidu Wyspowego w nakładzie 500 tys. egzemplarzy, w tym 250 tys. wspólnie z Dziennikiem Polskim, Dziennikiem Zachodnim i Dziennikiem Łódzkim
  • Wydano przewodnik po Beskidzie Wyspowym „Nasza Beskidzka Mała Ojczyzna” w nakładzie 10 tys. oraz przewodnik „Główny Szlak Beskidu Wyspowego” w nakładzie 5 tys.
  • Beskid Wyspowy ma najnowocześniejsze oznakowanie w polskich górach, albowiem na 110 szczytach społecznie zamontowano słupki informacyjne z nazwą szczytu, wysokością oraz kodem QR.
  •  Zamontowano 35 map informacyjnych na szczytach i w miejscowościach Beskidu Wyspowego wspólnie z firmą Tymbark i COTG PTTK w Krakowie.
    Wyznakowano wspólnie z COTG PTTK w Krakowie 360 km Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego oraz odnowiono ponad 500 km szlaków w Beskidzie Wyspowym.
  • Odkrywcy Beskidu Wyspowego zamontowali własnym kosztem wspólnie z firmą Joniec dedykowanych 35 imiennych ławek na beskidzkich wyspach.
  •  Opracowano i wyznaczono:
    – Główny Szlak Beskidu Wyspowego,
    – Koronę Beskidu Wyspowego,
    – 102 Wyspy Beskidu Wyspowego.
  • Spopularyzowano i opracowano odznakę Małego Szlaku Beskidzkiego z Bielska-Białej na Luboń Wielki.

Promocja Beskidu Wsypowego w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”  organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego to również m.in.:
– współpraca z Dziennikiem Polskim, w którym ukazało się ponad 750 artykułów o Beskidzie Wyspowym w nakładzie ponad 1,1 miliona egzemplarzy,
– współpraca z Radiem Kraków, Radiem Plus, Radiem Eska, Radiem RMF-Max,  Radiem Złote Przeboje,
– filmy i reportaże w TVP Kraków i Kielce, w tym ogólnopolski program „Polska mnie cieszy”,
– współpraca z Polską Organizacją Turystyczną i Fundacją Lubelskie 2.0,
– współpraca z TV28 – ponad 375 reportaży i materiałów filmowych ze spotkań na beskidzkich wyspach, festiwali i z innych wydarzeń,
– 4 toury dziennikarskie, w których wzięło udział 60 dziennikarzy z Gazety Wyborczej, National Geographic, Gościa Niedzielnego, Poznaj Świat, Dziennika Polskiego, Gazety Krakowskiej, portali Onet.pl, Gazeta.pl, Interia.pl, Wp.pl, Radio Kraków, Radio Plus, Radio Eska, Radio EM, Radio Złote Przeboje, Radio Bydgoszcz, Radio Lublin, Radio Piekary, Radio Studenckie, Radio Łódź, Radio Katowice, TVP Kraków.

Oprócz tego prowadzony jest społecznie portal www.odkryjbeskidwyspowy.pl, a także cztery portale i grupy fb:
 www.facebook.com/odkryjbeskidwyspowy
 www.facebook.com/beskidwyspowy102wyspy
www.facebook.com/małyszlakbeskidzki
www.facebook.com/staramszanadolnaibeskidwyspowy, starefotografie,filmy,wspomnienia

Program tegorocznej XV edycji dostępny jest TUTAJ

Zachęcamy do udziału w akcji oraz wspólnych wędrówek szlakami Beskidu Wyspowego!

źr.: Odkryj Beskid Wyspowy, UG Mszana Dolna