15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzimy w naszym kraju również Święto Wojska Polskiego.

Święto ustanowione zostało jako upamiętnienie bitwy, jaka w dniach miedzy 13 a 15 sierpnia 1920 roku rozegrała się w okolicach Warszawy w obronie przeciwko przeważającym siłom Armii Czerwonej prowadzącej ofensywę w głąb Europy Zachodniej.

Wydarzenie, jakim była Bitwa Warszawska 1920 r. w historii powszechnej zapisało się się nie tylko jako zwycięstwo polskiego wojska, ale również jako jedna z najbardziej przełomowych bitew w historii świata. Polskie zwycięstwo nie tylko bowiem umocniło i obroniło odzyskaną przez nasz kraj w 1918 r. niepodległość, ale także, uniemożliwiając dalsze natarcie Armii Czerwonej na zachód Europy, powstrzymało rozprzestrzenienie się ideologii bolszewizmu.

W tym roku świętujemy 103. Rocznicę „Wiktorii Warszawskiej”. W dniu Święta Wojska Polskiego pamiętając o wartości i niesłabnącej roli narodowych sił zbrojnych dla zachowania suwerenności i bezpieczeństwa narodowego, dziękujemy wszystkim żołnierzom zawodowym, ochotnikom oraz pracownikom cywilnym Wojska Polskiego za ich pracę i pełną oddania służbę ojczyźnie oraz jej obywatelom, wyrażonej w składanej przysiędze.

Wszystkim żołnierzom i osobom służącym w Polskim Wojsku składamy z okazji dzisiejszego święta najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego szacunku i wdzięczności.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content