600 000 zł dla Szpitala Powiatowego w Limanowej na zakup nowej karetki

W ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia, podmioty medyczne mogły pozyskać środki na zakup ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem. O dofinansowanie mogły się ubiegać podmioty lecznicze będące dysponentem zespołów ratownictwa medycznego, które planują wymienić posiadany i użytkowany ambulans na nowy specjalistyczny środek transportu sanitarnego wraz z dodatkowym wyposażeniem. Złożony przez Szpital Powiatowy w Limanowej wniosek  uzyskał pozytywną ocenę i placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 600 tys. zł na zakup karetki.  Nowy pojazd specjalistyczny zastąpi dotychczasowy ambulans, użytkowany od 2014 roku.

Warto podkreślić, że w Małopolsce tylko 7 podmiotów uzyskało dofinansowanie w tym konkursie, w tym Szpital Powiatowy w Limanowej.

W konferencji prasowej dotyczącej ogłoszenia małopolskich wyników konkursu w ramach Funduszu Medycznego z udziałem Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, która miała miejsce 11 października br. Powiat Limanowski reprezentował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Szpital Powiatowy w Limanowej regularnie wymienia samochody na nowe i obecnie posiada stosunkowo „młodą” flotę karetek.

– Zgodnie z warunkami konkursu do wymiany karetek można było zgłosić samochody eksploatowane dłużej niż 5 lat (rok produkcji 2017 i starsze) i posiadające przebieg co najmniej 250 tyś km, wykazane w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w rodzaju ratownictwo medyczne – informuje dyrektor szpitala Marcin Radzięta.

W ramach konkursu możliwe było złożenie przez dany podmiot:
•    w przypadku wymiany jednego ambulansu – jednego wniosku o dofinansowanie,
•    w przypadku wymiany więcej niż jednego ambulansu – odpowiednio dwa i więcej wniosków o dofinansowanie.
Konkurs nie przewidywał zakupu ambulansu w celu utworzenia nowego zespołu ratownictwa medycznego.

Zgodnie z wnioskiem nowy ambulans w limanowskim szpitalu będzie pojazdem z napędem na 4 koła i będzie spełniał cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, tj. Polską Normą PN:EN 1789. Będzie również posiadał wyższy standard dzięki dodatkowemu wyposażeniu takiemu jak:

• wideolaryngoskop,
  • urządzenie do bezpiecznego oczyszczania powietrza w karetce wbudowane w pojazd lub umożliwiające montaż w pojeździe,
  • urządzenie do przenoszenia pacjenta siedzącego o nośności co najmniej 170 kg z systemem trakcyjnym umożliwiającym zsuwanie pacjenta po schodach,
  • nosze z systemem elektrycznego wspomagania podnoszenia, opuszczania oraz załadunku noszy.

Okres realizacji inwestycji: 1.01.2024 – 31.12.2024 r.

źr. Szpital Powiatowy w Limanowej, Urząd Wojewódzki w Krakowie