Informacja o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku prac

Powiatowy Urząd pracy w Limanowej - logo

7 luty 2024 r.

Powiatowy Urząd Pracy prezentuje dane dotyczące rynku pracy w Powiecie Limanowskim. 31 stycznia 2024 r. w ewidencji osób bezrobotnych zarejestrowanych było 3790 osób. W stosunku do grudnia 2023 r. liczba ta wzrosła o 280 osób, natomiast w porównaniu do stycznia ubiegłego roku była niższa o 106 osób. Większość osób bezrobotnych (88,4%) stanowiły osoby poprzednio pracujące. Osoby zwolnione z przyczyn zakładu pracy to 7,2% zarejestrowanych, 173 osoby bezrobotne posiadały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 867 to osoby bezrobotne zarejestrowane po raz pierwszy. Zdecydowaną większość, wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych (84,9%), stanowią osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej kategorii zaliczamy osoby m.in.:

•  do 30 r.ż. – 1450 osób,
  •  powyżej 50 r.ż. – 697 osób,
  •  posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 r.ż. – 986 osób,
  •  niepełnosprawne – 173 osoby,
  •  posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 r.ż. – 7 osób,
  •  długotrwale bezrobotne – 1500 osób.

Tych ostatnich (pozostających w ewidencji osób bezrobotnych powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat) jest najwięcej, stanowią 39,6% ogółu zarejestrowanych. W pierwszej kolejności Urząd kieruje wsparcie właśnie do w/w grup osób bezrobotnych.

Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada jedynie 14,9% osób.

Stopa bezrobocia na dzień 31 grudnia 2023 r. – według ostatnich danych GUS wyniosła:
– w kraju 5,1% (wzrost o 0,1% do listopada 2023 r.),
– w województwie małopolskim 4,2% (również wzrost o 0,1% w stosunku do miesiąca poprzedniego),
– w powiecie limanowskim 7,3% (bez zmian w stosunku do listopada 2023 r).

Rejestracja i wyłączenia z ewidencji bezrobotnych
W styczniu br. zarejestrowano i zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego 740 osoby tj. o 354 więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 77% to bezrobotni rejestrujący się po raz kolejny.

W omawianym okresie z ewidencji osób bezrobotnych wyłączono w sumie 460 osób. Podobnie jak w miesiącach poprzednich najczęstszą przyczyną wyłączenia było podjęcie pracy (326 osób). Warto zwrócić uwagę, że 97,2% to podjęcia pracy niesubsydiowanej tj. niewspieranej środkami Funduszu Pracy. Prace subsydiowane środkami Funduszu Pracy w styczniu b.r. podjęło 9 osób:
• refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego – 4 osoby,
• prace interwencyjne – 4 osoby,
• bon na zasiedlenie – 1 osoba.
Ponadto na staż skierowano 1 osobę.

Spośród osób bezrobotnych wyłączonych z ewidencji: 4 osoby odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, 56 osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, 43 osoby dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego, 6 osób osiągnęło wiek emerytalny, 3 osoby nabyły prawo do renty i emerytury, 3 osoby nabyły prawo do świadczeń przedemerytalnych, 18 osób zostało pozbawionych statusu z innych powodów.

Oferty pracy
W styczniu b.r. pracodawcy zgłosili w ramach ofert 142 wolne miejsca pracy i aktywizacji zawodowej, 5 dotyczyło osób z orzeczoną niepełnosprawnością.