Klaudia Zwolińska brązową medalistką Mistrzostw Świata w kajakarstwie górskim K1

kajakarka mija bramki podczas spływu

W sobotę 23 września 2023 r. podczas Mistrzostw Świata w kajakarstwie górskim K1, które odbyły się w Lee Valley pod Londynem brązowy medal wywalczyła pochodząca z  miejscowości Kłodne (Gmina Limanowa) Klaudia Zwolińska.

Do zwyciężczyni zawodniczka straciła jedynie 1,40 sek. Reprezentantka Polski z Powiatu Limanowskiego w sobotnim starcie odpadła  w półfinale w kategorii C1 zajmując tym samym 23. miejsce w klasyfikacji. Przypomnijmy, że kajakarka górska Klaudia Zwolińska w lipcu br. zdobyła srebrny medalu Igrzysk Europejskich w Krakowie i jednocześnie mistrzostw Europy na krakowskim torze „Kolna” w konkurencji K1.  Gratulujemy Klaudii sukcesu i życzymy kolejnych, medalowych startów !

Klaudia Zwolińska jest trzecią medalistką w historii polskiego slalomu. Dwa krążki – złoty w 1975 r. i srebrny w 1973 r. – wywalczyła Maria Ćwiertniewicz, w 1999 r. wicemistrzynią globu była Beata Grzesik.
Warto dodać, że sobotnim finale bardzo dobrze zaprezentował się także Mateusz Polaczyk. Pochodzący ze Szczawnicy zawodnik w K-1 zajął 7. miejsce (zwyciężył Brytyjczyk Jospeh Clarke). Dwaj pozostali Polacy odpadli w półfinale – Dariusz Popiela był 28., a Michał Pasiut – 31.

Wyniki finałów MŚ w kajakarstwie górskim (23.09) K-1 kobiet :
• 1. Jessica Fox (Australia) 103,60
• 2. Eliska Mintalova (Słowacja) 104,73
• 3. Klaudia Zwolińska (Polska) 105,00

K-1 mężczyzn :
• 1. Joseph Clarke (Wielka Brytania) 91,32
• 2. Jiri Prskavec (Czechy) 93,26
• 3. Mathis Soudi (Maroko) 93,91
• 7. Mateusz Polaczyk (Polska) 95,04
• 28. Dariusz Popiela (Polska) – półfinał
• 31. Michał Pasiut (Polska) – półfinał.

W sierpniu 2021 Klaudia Zwolińska, otrzymała specjalne wyróżnienie przyznane przez Zarząd Powiatu Limanowskiego za udany debiut na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Startując w kategorii K-1  reprezentantka Polski zdobyła wówczas w finale 5. Miejsce.

Agata Zięba, Wojciech Włodarczyk, Klaudia Zwolińska i Mieczysław Uryga

źr.: UG Limanowa