Maria Brylak-Załuska laureatką 46. edycji nagrody im. Oskara Kolberga

Maria Brylak- Załuska, fotografia

Maria Brylak – Załuska – wybitna etnografka, folklorystka, badaczka kultury ludowej Karpat została laureatką 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii „badacze, naukowcy i animatorzy”.  Pani Maria  jest autorką licznych publikacji, ekspozycji muzealnych oraz  koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, a także wykładowczynią seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce.

Laureatka tegorocznej nagrody im. Oskara Kolberga od lat współpracuje z Limanowskim Domem Kultury. W roku 2017 zaangażowana była w realizację projektu pt. „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”, udzielając obszernych komentarzy dotyczących tradycyjnych strojów regionu lachowskiego.

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Zostało ustanowione w 1974 roku.Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Gratulujemy Pani Marii – laureatce 46. Edycji Nagrody im. Oskara Kolberga zdobycia tak prestiżowego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia naukowe oraz wkład w kultywowanie oraz promowanie kultury regionalnej oraz lokalnego folkloru.

źr.: LDK Limanowa/  fot. MCK Sokół