Oddziały Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej obchodziły w niedzielę swoje święto

19 grudnia 2023 r.

W ubiegłą niedzielę 17 grudnia br. w Krakowie miało miejsce święto oddziałów kupieckich Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej – Święto Kupca 2023, połączone z tradycyjnym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym na krakowskim rynku. Na scenie jarmarku zaprezentowały się zespoły z terenu powiatu limanowskiego. Kolorowymi strojami i piękną muzyką uświetnili wydarzenie: Kapela Ludowa Głos Beskidu, pod batutą Andrzeja Biernata oraz ognisko muzyczne działające przy świetlicy w Młyńczyskach pod batutą Jerzego Pogwizda. Uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa, stanowiły podsumowanie całorocznych działań i były okazją do wręczenia kog kupieckich (najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez kongregację)  oraz wyróżnień dla osób wspierających działania kupieckie.

W uroczystości uczestniczyli również samorządowcy. Powiat Limanowski reprezentował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który został wyróżniony dyplomem w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

– Wielowiekowa historia tego święta pokazuje, jak ogromne znaczenie miała i nadal ma rola kupców w naszej społeczności. – podkreślił Starosta Limanowski składając życzenia i dziękując przedsiębiorcom, którzy swoją pracą, oraz zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju regionu, kształtując lokalny rynek i tworząc miejsca pracy.

Najwyższymi wyróżnieniami Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej odznaczeni zostali przedstawiciele oddziałów terenowych organizacji, w tym z Powiatu Limanowskiego:

• Srebrną Statuetkę średniowiecznej kogi otrzymali: Bogusław Juszkiewicz – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Limanowej i Krzysztof Sobczak – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Limanowej.
  • Brązową Statuetką średniowiecznej kogi został nagrodzony Stefan Pławecki – członek Zarządu Oddziału Terenowego KKK w Limanowej

Krakowska Kongregacja Kupiecka  posiada bogaty rodowód i historię. Powołana do życia w XV w. miała na celu reprezentować interesy kupiectwa, dbać o jego rozwój i ożywiać gospodarkę. Te zadania kongregacja wypełnia do dziś w wielu formach i na wielu obszarach swojej działalności.

źr./fot:  Krakowska Kongregacja Kupiecka