Otwarto Zagórzańską Izbę Regionalną

27 stycznia 2023 r. w Mszanie Dolnej przy siedzibie oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dawnym budynku Biblioteki Miejskiej odbyło się oficjalne otwarcie Zagórzańskiej Izby Regionalnej.

Izba Regionalna prezentuje eksponaty, związane z kulturą Zagórzańską  m.in. narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, stroje, palmy, szopki i wieńce dożynkowe, wyroby artystyczne, a także  literaturę etnograficzną.  Również dzięki tablicom informacyjnym, zwiedzający mogą zdobyć wiedzę o Zagórzanach i ich dziedzictwie. Stanowią one również podsumowanie dorobku badawczego Sebastiana Flizaka – etnografa i pedagoga.

W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Mszany Dolnej i regionu, przedstawiciele lokalnych instytucji i samorządów, w tym Powiatu Limanowskiego, który reprezentował  Grzegorz Wójcik – radny powiatowy.  Uroczystego otwarcia Izby dokonali poprzez symboliczne przecięcie wstęgi: Teofila Latoś, Agnieszka Orzeł – dyrektor Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej oraz Michał Wójcik – członek PTL, badacz i popularyzator historii lokalnej. Wydarzenie uświetnił występ muzyków z zespołu regionalnego „Dolina Mszanki”.

Druga część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej miejskiej biblioteki. Prezes Teofila Latoś w wystąpieniu przybliżyła historię zbiorów, które do tej pory przez wiele lat były przechowywane w niewłaściwych warunkach.  Izba Regionalna poprzez edukację młodego pokolenia,umożliwi ochronę zagórzańskich tradycji przed zapomnieniem.

Wydarzenie zakończył wykład Michała Wójcika pt. „Fabryka konserw rybnych C. Warhanek w Mszanie Dolnej w latach 1885-1918”. Prelegent nakreślił obraz przedsiębiorstwa, które odegrało ogromną rolę w rozwoju miasta i wpłynęło na zmianę struktury społeczeństwa. Fabryka była jednym największych pracodawców w regionie, dzięki któremu środki na edukację mieli znani zagórzańscy twórcy – Władysław Jania i Stanisław Ciężadlik.

źr./fot: TV28