Podsumowanie 14. edycji Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą

Widok na samochód rajdowy (bolid).

Od piątku 30 czerwca do niedzieli 2 lipca 2023 r. w Powiecie Limanowskim rozgrywana była 14 edycja Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą. Międzynarodowe wydarzenie sportowe na Ziemi Limanowskiej współorganizowane przez Powiat Limanowski w tym roku dodatkowo posiadało status Imprezy Towarzyszącej odbywającym się w Małopolsce III Igrzyskom Europejskim.

Wyścig objęli Honorowym Patronatem : Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Dwudniowe zawody rozgrywane na trasie w Beskidzie Wyspowym były 7 Rundą FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich  oraz 5 i 6 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Już w piątek 30 czerwca w Limanowej zameldowali się zawodnicy ze ścisłej czołówki polskiego i europejskiego górskiego motosportu. W sumie 113 uczestników z 11 państw z całej Europy. W dniu otwarcia parku maszyn miał miejsce odbiór administracyjny, badania kontrolne, odbiory techniczne pojazdów i trasy wyścigu. Odbyły się też posiedzenia dotyczące bezpieczeństwa i odprawa z zawodnikami.

W sobotniej i niedzielnej odsłonie 14 Wyścigu Górskiego wzięli udział: Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Urszula Nowogórska – Poseł na sejm RP, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów, wśród nich: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicestarosta Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Wiceprzewodniczący Jan Więcek oraz Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego Józef Jaworski i Wojciech Włodarczyk, a także radni powiatowi Ewa Filipiak, Stefan Hutek, Beata Krzyściak, Jan Puchała oraz Artur Żaba. Licznie reprezentowane były także lokalne instytucje, sponsorzy oraz media ogólnopolskie i regionalne. Nad przebiegiem całości wydarzenia przez cały czas mieli piecze organizatorzy Auto Moto – Klub Limanowa oraz Polski Związek Motorowy, a o bezpieczeństwo na trasie i poza jej obrębem dbali policjanci, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostki medyczne, a także żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Terytorialnej oraz młodzież z Związku Strzeleckiego Strzelec. Gościem specjalnym 14. Wyścigu Górskiego był Tomasz Adamek mistrz świata w boksie.

Tegoroczna odsłona wyścigu samochodowego po raz kolejny udowodniła silną pozycję sportów motorowych na Limanowszczyźnie. Świadczy o tym rosnące z każdą edycją zainteresowanie imprezą kibiców z całej Polski oraz Europy, jak również wśród mieszkańców regionu. Uczestnicy, oprócz dopingowania sportowców chętnie odwiedzali stoiska promocyjne partnerów oraz sponsorów, zlokalizowane na placu wokół punktu startowego. Podczas obu dni wyścigu dostępne było stoisko Powiatu Limanowskiego oferujące bezpłatne materiały promocyjne dotyczące regionu i jego atrakcji tj. mapy, przewodniki, broszury i informatory. Odwiedzający, a zwłaszcza najmłodsi mieli okazję poznać Powiat Limanowski poprzez gry i zabawy z nagrodami, takie jak „koło fortuny”.

Pierwszy dzień wyścigów upłynął pod znakiem zmiennej pogody z przewagą deszczu, który komplikował starty kierowców. Pomimo aury ten dzień zawodów można zaliczyć do udanych, bogatych w emocje i wysokie wyniki sportowców ścigających się w ramach 5 rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Na zakończenie wyścigowego dnia odbyła się ceremonia otwarcia zawodów i wręczenie statuetek zwycięzcom pierwszego dnia zmagań.

Niedziela przyniosła rozstrzygniecie rywalizacji w ramach FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA oraz Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Kierowcy po raz kolejny dali popis umiejętności i charakteru przy żywiołowym dopingu rzeszy zgromadzonych kibiców.

Wyniki  7 Rundy FIA EHC (bolidy) przedstawiały się następująco: Pierwszy: niepokonany Christian Merli (ITA Osella FA30) 03:46,098, drugi Petr Trnka (CZE Norma M20 FC) 03:51,664, trzeci Aleksander Hin (DEU, Osella FA30) 04:07,374.

Na podium  7 Rundy FIA EHC w kat 1. stanęli 1. Waldemar Kluza (POL, Mitsubishi Lancer Evo AMS) 04:15,692, 2. Ronnie Bratschi (CZE, Mitsubishi Lancer Evo VII RS) 04:21,515,
3. Sebastian Stec (POL, Mitsubishi Lancer EVO VI) 04:21, 834

Szczegółowe wyniki i klasyfikacja końcowa zawodów dostępne na stronie: wysciggorski.pl/

Gratulujemy zawodnikom osiągniętych wyników. Dziękujemy organizatorom, partnerom zawodnikom oraz uczestnikom imprezy, za stworzenie atmosfery sportowego święta w Powiecie Limanowskim, która czyni ją tak wyjątkową i ważną dla naszego regionu.

Fotorelacja z tegorocznego Wyścigu Górskiego