Turystyczna Perła Powiatu Limanowskiego 2023 wybrana!

Rozstrzygnięto czwartą edycję internetowego plebiscytu na „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego”. 27 września 2023 r. w Światowym Dniu Turystyki oficjalnie ogłaszamy tegorocznego zdobywcę tytułu, którym została Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej.

Nowa „Perła Powiatu Limanowskiego” to obiekt, który rozpoczął swoją działalność pod koniec stycznia br. przy siedzibie oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dawnym budynku Biblioteki Miejskiej. Izba Regionalna prezentuje eksponaty, związane z kulturą Zagórzańską  m.in. narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, stroje, palmy, szopki i wieńce dożynkowe, wyroby artystyczne, a także  literaturę etnograficzną.  Również dzięki tablicom informacyjnym, zwiedzający mogą zdobyć wiedzę o Zagórzanach i ich dziedzictwie. Stanowią one także podsumowanie dorobku badawczego Sebastiana Flizaka (1888 -1972) – wybitnego etnografa, filologa i pedagoga urodzonego w Podobinie.

Internauci już po raz czwarty w internetowym plebiscycie organizowanym przez Powiat Limanowski wybrali „Turystyczną Perłę Powiatu Limanowskiego” spośród propozycji zgłoszonych wcześniej drogą on – line. W tym roku w gronie kandydatów znalazło się  11 obiektów i atrakcji:

1. Wieża widokowa na Mogielicy
2.  Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
3. Opactwo Cystersów w Szczyrzycu
4. Góra Skiełek
5. Źródełko Ofiarnej Wody u podnóży Łopienia
6. Gospodarstwo Agroturystyczne ” JANINA ” Tymbark
7. Tabacorz – głazy i wychodnie skalne na potoku Słopniczanka
8. Góra Jastrząbka i Cmentarz wojskowy z I wojny światowej
9.  Góra Mogielica
10. Chata „na Końcu” Świata
11. Muzeum Biograficzne Władysława Orkana – „Orkanówka”

To właśnie Zagórzańska Izba Regionalna przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zdobyła największe uznanie oraz najwięcej głosów (199).  Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia! Na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się: Opactwo Cystersów w Szczyrzycu z liczbą 151 głosów oraz Muzeum Biograficzne Władysława Orkana w porębie Wielkiej, które otrzymało 91 głosów.

 

Tytuł „Turystycznej Perły powiatu Limanowskiego” może być używany w celach promocyjnych danej atrakcji oraz gminy, na terenie której się znajduje, czego symbolicznym potwierdzeniem jest pamiątkowa statuetka.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zgłaszały swoje propozycje i za pomocą oddanych głosów już po raz czwarty zadecydowały o perły turystyki w naszym regionie. Państwa zaangażowanie w każdej edycji przyczynia się do promocji i większej dostępności miejsc i obiektów o szczególnej wartości dla lokalnej turystyki, zasługujących na to by mogło się nimi zachwycić jeszcze więcej osób. Przypomnijmy dotychczasowych laureatów plebiscytu, a są nimi: Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa Lubogoszcz  (edycja 2022), Ścieżka Dydaktyczno – Przyrodnicza na górze Paproć (edycja 2021) oraz Cisowy Dział w Gminie Łukowica (edycja 2020).

fot.: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Mszana Dolna

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content