14- DNIOWA KWARANTANNA – CO OZNACZA?

Koronawirus: 14- DNIOWA KWARANTANNA - CO OZNACZA?


Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie

Od 1 kwietnia  zostaje rozszerzona lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
powrotu z zagranicy
kontaktu z zarażonym
– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Za złamanie zasady będą stosowane nowe kary – od 5 tys. do 30 tys. zł grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantanny. Kwarantanna nakładana jest na okres 14 dni. Decyzja o kwarantannie wynika z:
a) tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r.
b) może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu.

a) W przypadku przekroczenia granicy – kwarantanna obowiązuje przez okres 14 dni licząc od dnia następnego po dniu przekroczenia granicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje Straż Graniczna w momencie przekroczenia granicy. Dane osób przekraczających granicę trafiają do systemu, który prowadzi wojewoda. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim.

b) W przypadku kwarantanny nakładanej przez sanepid – o jej nałożeniu informuje, również telefonicznie, pracownik sanepidu. Podczas informacji o nałożeniu kwarantanny pracownik sanepidu informuje o dacie jej zakończenia. Po dacie zakończenia kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, obywatel automatycznie może wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od sanepidu.

Źródło: gis.gov.pl

 

Aplikacja „Kwarantanna domowa” – ruszył proces jej udostępniania

Kliknij w plakat i przeczytaj więcej:

Kwarantanna - zasady, plakat informacyjny  Plakat informacyjny - kwarantanna
Przypominamy, że osoby, które wróciły z zagranicy zobowiązane są do kontaktu z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Limanowej. Szczegóły na plakacie poniżej:

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content