Światowy Dzień Ziemi 2024

22 kwietnia 2024 r.

„Planeta kontra tworzywa sztuczne” (Planet vs plastic”) – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. Międzynarodowe święto łączy mieszkańców globu, zachęcając do edukacji, promowania postaw proekologicznych i podejmowania świadomych wyborów, które przyczynią się do ochrony piękna, różnorodności i zasobów naturalnych naszej wspólnej planety.

W ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego corocznie 22 kwietnia, na całym świecie organizowane są liczne wydarzenia, spotkania, konferencje naukowe oraz wiele akcji tematycznych, mających na celu nagłośnić kwestie najbardziej istotne dla ochrony środowiska Ziemi, inicjowanie i wsparcie koniecznych zmian – zarówno w zakresie  lokalnym, jak i globalnym – aby niezwykła planeta, na której żyjemy, pozostała bezpiecznym,  zachwycającym, przyjaznym każdej istocie miejscem. Świadomość, że los Ziemi zależy wciąż w znacznym stopniu od nas – ludzi, powinna dodatkowo motywować i skłaniać do podjęcia konkretnych działań.

Powiat Limanowski od lat również aktywnie angażuje się w inicjatywy służące ochronie zasobów naturalnych i przyrody w regionie. 12 kwietnia br. w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej, odbyły się  powiatowe obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Podobnie jak w poprzednich latach, symbolem akcji było drzewo.

Zgodnie z tematyką tegorocznego święta Ziemi, jakim są tworzywa sztuczne, zanieczyszczające lądy oraz środowiska wodne warto ponownie zwrócić uwagę na kwestie recyklingu, segregacji odpadów, opakowań i produktów z tworzyw sztucznych oraz na możliwość zastąpienia ich materiałami biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku – mniej szkodzącymi środowisku. Pamiętajmy, że nasze codzienne decyzje, działania i przyzwyczajenia, nawet te najmniejsze, mają wpływ na przyszłość naszej planety, a co za tym idzie –  nas samych i kolejnych pokoleń.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content